Real Madrid, egalată în ultimele secunde de Atletico, după un meci întrerupt din cauza fanilor

Thibaut Courtois
Thibaut CourtoisAA/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Los Blancos nu mai reușesc să câștig pe teren rivalilor din oraș de doi ani. Nu s-a întâmplat nici în acest sezon. Atletico Madrid și Real Madrid au încheiat la egalitate, 1-1 o partidă dominată de nervozitate în tribune,o întrerupere de meci, un cartonaș roșu și o egalare in extremis a gazdelor.

Real Madrid a ratat în prelungirile meciului din etapa a 8-a șansa de a obține prima victorie după doi ani pe terenul rivalei Atletico.

După o primă repriză cu ocazii de ambele porți, primul gol al meciului a fost marcat abia în minutul 64, când Eder Militao a primit balonul în careu de la Vinicius jr. și a trimis un șut deviat pe lângă Jan Oblak.

Cu acest assist Vinicius i-a egalat pe Lamine Yamal, Bukayo Saka, Joao Neves și Omar Marmoush în topul jucătorilor din cele mai tari 5 campionate europene care au dat mai multe assist-uri în acest sezon, în toate competițiile.

Courtois împotriva tuturor

După doar câteva minute de la marcarea golului, partida a fost întreruptă din cauza fanilor lui Atletico, care au aruncat cu diverse obiecte pe teren, în direcția lui Thibaut Courtois.

Mundo Deportivo notează că ploaia de obiecte ar fi început pentru că, imediat după gol, Courtois a râs și a făcut gesturi provocatoare către fanii lui Atletico, aflați în spatele porții sale.

Arbitrul Busquets Ferrer a decis să trimită echipele la vestiare pentru 10 minute în minutul 68. Apoi i-a rugat pe oficialii celor de la Atletico Madrid să facă un apel către propriii suporteri pentru a înceta să arunce cu obiecte.

Antrenorul Diego Simeone, alături de jucătorii Koke și Gimenez, au mers la peluza fanilor lui Atleti pentru a-i calma pe suporteri.

Iar crainicul stadionului a anunțat că partida poate fi suspendată: ”Dacă aruncarea de obiecte spre teren nu încetează, meciul ar putea fi suspendat pe termen nelimitat”.

Jocul s-a reluat după câteva minute în care jucătorii au fost trimiși la vestiare.

Lovitura de teatru pentru Real Madrid a venit în minutul 90+6 când Angel Correa a egalat după un șut din interiorul careului.

"Galacticii" nu au mai obținut o victorie pe Civitas Metropolitano din septembrie 2022, când s-au impus cu scorul de 2-1, după golurile lui Rodrygo și Valverde.

După această partidă, Real Madrid are 18 puncte și este pe locul 2 în clasamentul din La Liga, la trei puncte de liderul Barcelona.

Pentru campioana Spaniei urmează deplasarea la Lille din Champions League.