Real Madrid o învinge pe retrogradata Granada cu o echipă de rezerve

Fran Garcia a deschis scorul pentru campioni
Fran Garcia a deschis scorul pentru campioniAFP
În mod evident, Real Madrid, proaspăt încoronată campioană în La Liga, a oferit un spectacol cu adevărat regal, distrugând Granada cu 4-0 pe Estadio Nuevo Los Cármenes, înregistrând astfel a 16-a victorie consecutivă în meciurile directe împotriva gazdelor, acum retrogradate.

Granada - Real Madrid 0-4

Real Madrid a decis să nu primească trofeul La Liga pe terenul Granadei, care tocmai retrogradase. Trupa de campioni a lui Carlo Ancelotti nu a avut probleme în fața unei echipe în fața căreia nu mai pierduse în deplasare din 2013.

Asta a însemnat că Granada, deși descurajată de prestația triumfală a lui Mallorca, care a confirmat căderea cu doar câteva ore mai devreme, a stăpânit inițial relativ confortabil în primele minute echipa mult schimbată a Realului.

Dar, într-o zi cu emoții contrastante, vizitatorii au crescut în mod previzibil în joc, în timp ce căutau a 28-a victorie a unei campanii incredibile.

În cele din urmă, inevitabilul s-a produs și, după ce Arda Guler a irosit o ocazie mare atunci când a căutat un coechipier în loc să finalizeze, Fran Garcia a deschis în cele din urmă scorul.

Ziua dezastruoasă a gazdelor avea să se înrăutățească și mai mult, când Guler s-a revanșat pentru greșeala sa anterioară, înscriind în minutele de prelungire ale primei reprize.

Statistici cheie ale meciului
Statistici cheie ale meciuluiOpta by StatsPerform

A fost nevoie de mai puțin de cinci minute în a doua repriză pentru ca Real Madrid să își mărească din nou avantajul. Brahim Diaz a marcat de două ori într-un interval de 9 minute (49, 58).

În cele din urmă, o zi neagră pentru Granada a fost o zi în care nu a oferit niciun răspuns după ce a fost condusă, permițându-i lui Real Madrid să obțină a treia victorie consecutivă în deplasare cu o ușurință desăvârșită și să construiască un impuls vital înainte de viitoarea finală a UEFA Champions League.