Real Madrid salvează o victorie crucială cu Las Palmas și o devansează pe Girona în fruntea clasamentului

Real Madrid se distanțează la două puncte în fruntea LaLiga.
Real Madrid se distanțează la două puncte în fruntea LaLiga. AFP
Real Madrid a trecut pe primul loc în LaLiga, revenind după ce a fost condusă cu un gol, și a obținut o victorie muncită cu 2-1 în fața celor de la Las Palmas, extinzându-și seria de invincibilitate în deplasare la șapte meciuri (V5, E2).

Echipa lui Garcia Pimienta a fost o nucă greu de spart pe Estadio Gran Canaria în acest sezon și a oferit fanilor săi un motiv de optimism, când șutul deviat al lui Alberto Moleiro a trecut puțin peste bară, iar Munir El Haddadi a reluat cu capul pe lângă poartă la cornerul următor.

Los Amarillos căutau să-și împiedice ilustrele gazde, iar Rodrygo a fost provocat să primească un cartonaș galben într-o altercație cu portarul Alvaro Valles, după ce a fost blocat într-o ocazie de unu la unu.

Echipa lui Pimienta a fost mai mult decât stăpână pe situație, Sergi Cardona a șutat peste bară, în timp ce Vinicius Junior a ratat de puțin ținta la cealaltă poartă, într-o primă repriză interesantă.

A fost o primă repriză frustrantă pentru ambele echipe
A fost o primă repriză frustrantă pentru ambele echipeAFP

În ciuda efortului lor energic, Las Palmas nu a reușit să înregistreze niciun șut pe poartă în primele 45 de minute. Acest lucru s-a schimbat atunci când El Haddadi a pătruns în careu de pe partea dreaptă și a forțat o paradă bună a lui Andriy Lunin.

Urale d bucurie s-au auzit pe stadion când Javi Munoz a deschis scorul cu un șut din prima, care a fost deviat de Nacho Fernandez înainte de a-l învinge pe Lunin.

Lui Dani Carvajal i s-a refuzat în mod corect golul egalizator câteva secunde mai târziu pentru offside, dar Vinicius a restabilit egalitatea în minutul 65.

Toni Kroos și Eduardo Camavinga au combinat excelent pentru a-l servi pe brazilian, care a trimis un șut superb, cu stângul, din unghi, pe lângă Valles.

Totuși, oamenii lui Carlo Ancelotti nu s-au oprit aici și au luat toate cele trei puncte atunci când rezerva Aurelien Tchouameni s-a înălțat la un corner al lui Kroos și a reluat în plasă cu o lovitură de cap, pentru a aduce oaspeții în avantaj în minutul 84.

A fost suficient pentru a obține trei puncte, în ceea ce nu a fost deloc un spectacol de gală din partea echipei lui Ancelotti, dar unul care îi duce pe Los Blancos la două puncte în fața Gironei înainte de confruntarea de duminică, în deplasare la Celta Vigo.

Flashscore Omul meciului: Toni Kroos (Real Madrid)