Real Madrid suferă în prima repriză, dar apoi o învinge la scor pe Espanyol

Real Madrid a fost autoritară în repriza secundă
Real Madrid a fost autoritară în repriza secundăTHOMAS COEX / AFP
Speranțele echipei RCD Espanyol de a obține cea de-a 1 000-a victorie din istoria sa în prima ligă au fost spulberate de campioana în exercițiu a La Liga, Real Madrid, care a revenit de la 0-1 și a câștigat cu 4-1, rămânând neînvinsă până acum în acest sezon și apropiindu-se astfel la un punct de liderul Barcelona.

Espanyol, aflată pe locul 12 înainte de începerea meciului de pe Santiago Bernabéu, a început acest joc după victorii succesive în campionat.

Oaspeții au fost, însă, sub presiune la începutul jocului. Éder Militão a ales să nu șuteze atunci când a fost găsit în careu de compatriotul său brazilian Rodrygo, înainte ca Kylian Mbappé să fie blocat de portarul oaspeților, Joan García, după ce a fost găsit în careu de Arda Güler.

Fran García a fost următorul care l-a pus la încercare pe omonimul său din poarta lui Espanyol cu un șut puternic de la distanță, iar portarul în vârstă de 23 de ani s-a descurcat bine apoi când a respins un șut puternic al lui Mbappé.

În încercarea de a reduce presiunea, căpitanul lui Espanyol, Javi Puado, și-a încercat norocul de la jumătatea terenului, dar Thibaut Courtois a văzut mingea trecând confortabil pe lângă poartă.

Statistica meciului
Statistica meciuluiStatsperform

După pauză, șutul lui Mbappé l-a pus la încercare pe García, dar Espanyol a replicat rapid cu lovituri periculoase ale lui Jofre Carreras și Carlos Romero, prima dintre acestea fiind respinsă de Courtois.

Și Carreras a fost cel care a deschis incredibil scorul în minutul 58, trimițând un șut slab printre picioarele lui Courtois, care a deviat mingea în poartă.

Espanyol a condus cu un gol
Espanyol a condus cu un golPressinphoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Acest șoc l-a determinat pe Carlo Ancelotti să-l introducă pe Vinícius Júnior în locul lui Güler, iar Real Madrid a ripostat rapid.

García a parat un atac al lui Federico Valverde, dar Jude Bellingham a recâștigat posesia balonului și i-a pasat lui Dani Carvajal pentru golul egalizator.

După ce inițial Realul s-a chinuit să construiască pe acel rezultat de egalitate, Vinícius a produs o centrare incredibilă din trivela care a fost transformată din apropiere de Rodrygo în minutul 75.

Rodrygo a marcat golul victoriei pentru Madrid
Rodrygo a marcat golul victoriei pentru MadridFLORENCIA TAN JUN / GETTY IMAGES EUROPE / Getty Images via AFP

Punctele au fost sigilate la scurt timp după ce Vinícius a finalizat pasa frumoasă a lui Mbappé. Și a mai fost timp pentru încă unul, deoarece Real Madrid a primit un penalty transformat ulterior de Mbappé.

Flashscore Omul meciului: Vinícius Júnior (Real Madrid)