Real Madrid, victorie la Vigo, cu Mbappe și Vinicius în mare formă. Barcelona, sub presiune

Vinicius și Mbappe au marcat amândoi
Vinicius și Mbappe au marcat amândoiFLORENCIA TAN JUN / GETTY IMAGES EUROPE / Getty Images via AFP
Real Madrid rămâne neînvinsă în LaLiga și după deplasarea de la Vigo unde a trecut de Celta cu 2-1 pe Estadio de Balaídos.

Real Madrid a câștigat cu 2-1 pe terenul lui Celta Vigo, într-un meci din etapa a 10-a din La Liga.

Echipa lui Carlo Ancelotti a egalat astfel la puncte Barcelona înaintea El Clasico, dar catalanii joacă împotriva Sevillei și pot reface avansul de 3 puncte.

A fost 2-1 după golurile marcate de Kylian Mbappe și Vinicius. Deschiderea de scor a aparținut Realului.

O pasă greșită a lui Fran Beltrán a ricoșat în Eduardo Camavinga și ar fi putut ajunge oriunde, dar a ajuns direct la Kylian Mbappé, care a avut timp să se își așeze mingea și să trimită pe lângă Vicente Guaita la colțul lung, marcând al șaselea său gol stagional în campionat.

La două minute de la reluare, Jude Bellingham nu a nimerit ținta dintr-o poziție bună, iar la scurt timp după aceea, echipa lui Carlo Ancelotti a regretat ratările de până atunci.

Óscar Mingueza a combinat frumos pe dreapta cu Jonathan Bamba înainte de a centra pentru Swedberg, care nu i-a mai dat nicio șansă lui Courtois de data aceasta și a egalat.

Celta Vigo sărbătorește golul egalizator
Celta Vigo sărbătorește golul egalizatorČTK / AP / Lalo R. Villar

După ce lui Vinícius i s-a anulat un alt gol pentru offside, o intervenție eroică a lui Javi Manquillo a ținut-o pe Celta în viață.

Real a apelat la veteranul Luka Modrić pentru un plus de inspirație.

În seara în care a depășit recordul lui Ferenc Puskás de cel mai vârstnic jucător din istoria Realului, croatul a avut nevoie de mai puțin de două minute pentru a trimite o pasă perfectă către Vinícius, care l-a driblat pe Guaita și a readus Realul în avantaj.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiStatsperform

Celta, care pierduse o singură dată pe Balaídos în ultimele 11 etape, a continuat să reprezinte o amenințare prin Bamba și Mingueza, în timp ce Anastasios Douvikas a ratat o șansă de gol în prelungiri.

Real Madrid obține victoria și a ajuns la 42 de meciuri fără înfrângere în campionat.

Celta Vigo, între timp, rămâne fără victorie în fața Realului în La Liga din 2014 și are nouă înfrângeri consecutive în meciurile directe.

Flashscore Omul meciului: Vinícius Júnior (Real Madrid)