Se ascute lupta pentru titlul de golgheter în LaLiga. Mbappé îl pune sub presiune pe Lewandowski

Mbappé sărbătorește victoria cu 2-0 în fața lui Alavés
Mbappé sărbătorește victoria cu 2-0 în fața lui AlavésJAVIER SORIANO / AFP
În ciuda unui început de sezon subțire la capitolul goluri (a marcat la debutul său în Supercupa Europei, dar nu a reușit să înscrie în primele trei meciuri de campionat), francezul și-a găsit acum forma.

Împotriva lui Alavés, Mbappe a combinat minunat cu Bellingham și a marcat un gol anulat pentru offside în minutul 22.

Dar, la scurt timp după aceea, în minutul 40, parteneriatul dintre Jude și Kylian (25) a sfârșit prin a funcționa.

Mbappé i-a pasat cu călcâiul lui Bellingham. Britanicul i-a redat mingea, iar francezul s-a desprins de Diarra și l-a învins pe Sivera pentru a face 2-0.

A fost punctul culminant al unei acțiuni superbe cu 26 de pase!

Patru meciuri consecutive pe lista marcatorilor

Internaționalul francez a marcat acum de cinci ori în La Liga - de două ori împotriva lui Real Betis și o dată împotriva lui Espanyol și Real Sociedad - și l-a pus pe Lewandowski sub presiune în cursa pentru titlul Pichichi.

Polonezul lui Barça are șase goluri în cont și ocupă primul loc în clasamentul celor mai buni marcatori. Raphinha și Mbappé sunt la unul în spatele său.

Mai mult, Kylian își confirmă forma excelentă, după ce a marcat în patru meciuri consecutive: cu Real Sociedad, Stuttgart în Liga Campionilor, Espanyol și Alavés.

El a fost înlocuit de Arda Güler în minutul 79 și se gândește deja la derby-ul de duminică cu Atlético de Madrid.