Seara lui Andrei Rațiu la Rayo Vallecano! Românul a marcat primul său gol în La Liga

Jucătorii de la Rayo Vallecano sărbătoresc golul lui Ratiu
Jucătorii de la Rayo Vallecano sărbătoresc golul lui RatiuProfimedia
Rayo Vallecano a încheiat o seară excelentă cu o victorie cu 3-1 în fața celor de la Osasuna, iar Andrei Ratiu a contribuit la victorie cu o bijuterie la debutul lui James Rodriguez.

Rayo-Osasuna 3-1

La 26 de ani, Andrei Rațiu, fundașul dreapta al lui Rayo Vallecano și al echipei naționale a României, a marcat primul său gol în La Liga.

Românul a înscris golul prin care  echipa sa a preluat conducerea pe tabelă, în minutul 66, când Rayo și Osasuna se aflau la egalitate ,1-1.

Garcia deschisese scorul pentru Osasuna în minutul 27, iar Mumin a egalat imediat după pauză pentru gazde.

”Sonic” a preluat o pasă la marginea careului a pătruns în careu și a tras la colțul scurt, fără speranțe pentru portarul Herrera.

În minutul 90+5, Unai Lopez a înscris pentru 3-1, dând startul petrecerii pe Campo de Futbol de Vallecas.

James Rodríguez a debutat pentru Rayo în minutul 87. Columbianul, care a avut puțin sub 10 minute la dispoziție la debutul său ca Rayista, la revenirea sa în LaLiga a fost ovaționat în picioare de zeci de compatrioți columbieni aflați în tribune.

Rodriguez a văzut cum Unai López a închis tabela cu un șut fulgerător de la marginea careului de 16 metri, pentru 3-1.