Yamal și Lewandowski au adus victoria Barcelonei în fața lui Athletic Bilbao

Yamal sărbătorește deschiderea scorului pentru Barcelona
Yamal sărbătorește deschiderea scorului pentru BarcelonaAlex Caparros / GETTY IMAGES EUROPE / Getty Images via AFP
Barcelona și-a menținut startul perfect în noua campanie din La Liga, învingând Athletic Bilbao cu 2-1 pe Stadionul Olimpic din Barcelona, în primul său test pe teren propriu din 2024/25, ceea ce înseamnă 23 de meciuri consecutive de campionat pe teren propriu fără înfrângere în fața clubului basc.

Etapele inițiale ale acestei confruntări au prezentat o luptă tactică intrigantă, care a înăbușit oarecum orice divertisment pe care neutrii ar fi sperat să îl vadă, și a fost nevoie să așteptăm până la jumătatea primei reprize pentru ca ambele părți să creeze ocazii mai periculoase.

A fost nevoie de un moment de magie vizionară din partea lui Pedri, pasa sa încântătoare fiind întoarsă acrobatic spre poartă de Raphinha, al cărui șut a fost parat de Alex Padilla.

Athletic s-a văzut în dezavantaj câteva momente mai târziu, când o lovitură liberă parțial degajată a căzut favorabil pentru Lamine Yamal, al cărui șut cu efect a fost deviat în plasă de capul lui Inigo Lekue.

Robert Lewandowski și-a făcut loc în careu și a șutat pe lângă bară, ratarea sa fiind costisitoare cu puțin timp înainte de pauză, când Pau Cubarsi l-a doborât pe Alejandro Berenguer în zonă.

Iar cele mai mari temeri ale lui Lewandowski s-au adeverit câteva momente mai târziu, când Oihan Sancet l-a învins cu încredere pe Marc-Andre ter Stegen din penalty.

Lewandowski a lovit din nou bara în debutul reprizei secunde, când a reluat cu capul centrarea lui Raphinha.

Totuși, se spune că a treia oară e cu noroc, iar Lewandowski a făcut-o cu 15 minute înainte de final.

Padilla l-a ajutat cu această ocazie, parând centrarea lui Pedri, dar mingea a ricoșat în calea celui mai bun marcator din toate timpurile al Poloniei.

Rezultatul nu putea fi decât unul singur, iar Lewandowski nu a făcut nicio greșeală și a marcat cu stângul.

Flashscore Omul meciului: Pedri (Barcelona)