Leganés este a doua echipă promovată în LaLiga

Leganés se află acum în prima divizie
Leganés se află acum în prima divizieProfimedia
După ultimele meciuri din etapa a 42-a, Leganés se alătură deja promovatei Real Valladolid în LaLiga și obține titlul de campioană a diviziei secunde.

O remiză era suficientă pentru ca Leganés să revină în prima ligă, dar a jucat la victorie din primul minut, fără a-i da nicio șansă lui Eibar, contracandidata ei care spera la o înfrângere. Madrilenii au deschis scorul cu Elche în minutul 10, cu un gol al lui De la Fuente, și și-au dublat avantajul cu un gol în prelungiri al lui Juan Cruz.

Acest 2-0 a fost suficient pentru a le oferi victoria și, implicit, titlul de campioană.

În play-off: Eibar, Espanyol, Sporting și Oviedo

A fost un început de seară nefast pentru Eibar, care a fost nevoită să revină după golul timpuriu al lui Borja Sánchez de la Oviedo. Au făcut acest lucru înainte de pauză, cu un gol din penalty al lui Aketxe și un altul al lui Sergio León.

Timp de multe minute, Oviedo era eliminată fost din play-off și, chiar dacă au pierdut meciul cu 4-3, au ajuns pe locul șase datorită înfrângerii lui Racing Santander la Villarreal B.

De derapajul lui Santander a profitat și Sporting Gijon, care a câștigat la Elda, și se va alătura lui Eibar, Oviedo și Espanyol în play-off-ul pentru ultimul loc din LaLiga.