Alex Mățan contribuie la succesul echipei Columbus Crew, cu o pasă de gol

Columbus Crew - Los Angeles FC 3-1
Columbus Crew - Los Angeles FC 3-1Profimedia
Atacantul columbian Cucho Hernandez a marcat de două ori pentru Columbus Crew, ajutându-și echipa să învingă Los Angeles FC cu 3-1, cu două goluri în prelungiri, și să câștige finala Cupei Ligii. Alex Mățan i-a oferit pasa care a dus la al doilea gol.

Este al doilea trofeu câștigat de Crew sub conducerea antrenorului francez Wilfried Nancy, după triumful echipei în MLS Cup – tot în fața celor de la LAFC – în decembrie trecut, pe stadionul Lower.com.

Crew, care au ajuns și în finala CONCACAF Champions Cup, pierzând în fața echipei Pachuca din Mexic în iunie, au câștigat admiratori în America de Nord pentru fotbalul lor atractiv și progresiv.

Abilitatea de finalizare a lui Hernandez, un atacant de 25 de ani care a petrecut perioade în Anglia și Spania, a fost din nou crucială pentru Columbus.

Hernandez a adus Crew în avantaj înainte de pauză.

Fostul atacant al Franței și Arsenal, Olivier Giroud, care a început primul său meci pentru LAFC după transferul recent de la AC Milan, a egalat în minutul 57.

Pe măsură ce meciul se îndrepta spre lovituri de departajare, Hernandez a reușit să-și aducă echipa în avantaj, sărbătorind prin scoaterea tricoului și sărind în tribune, dar și-a păstrat energia pentru a aduce încă o contribuție decisivă.

Columbianul a reușit să marcheze al treilea gol, după o pasă primită de la românul Alex Mățan.

„Nu am cuvinte, continui să fac istorie în acest club. Aceasta este munca mea. Munca bună aduce recompense, iar aceasta este recompensa. Mentalitatea pe care o are această echipă este rar întâlnită la alte cluburi,” a spus Hernandez.

Antrenorul Wilfried Nancy a spus că echipa sa și-a demonstrat din nou calitățile.