LAFC și Columbus Crew, echipă unde evoluează Alex Mățan, se vor întâlni în finala Leagues Cup

LAFC și Columbus Crew, în finala Leagues Cup
LAFC și Columbus Crew, în finala Leagues CupKirk Irwin / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP
Au avut loc semifinalele Cupei Ligilor, acolo unde nu s-au înregistrat surprize. Fără surprize, s-au desfășurat semifinalele Leagues Cup. Columbus Crew a învins Philadelphia Union cu 3-1, iar în al doilea meci, LAFC a învins Colorado Rapids cu 4-0.

Ambele echipe vor juca pentru prima dată în finala turneului internațional.

Columbus Crew este campioana în exercițiu a MLS și va juca a doua finală a sezonului, în timp ce LAFC este pe locul doi Conferința de Vest și se mândrește cu marea achiziție a verii în America de Nord, odată cu sosirea francezului Olivier Giroud.

Echipa din Los Angeles a profitat de ultimele minute ale primei reprize și, cu goluri în minutele 42 și 45, marcate de Mateusz Bogusz și Kei Kamara, a trasat drumul spre victorie. În prelungiri, Denis Bouanga și Lewis O’Brien au pus capăt speranțelor Rapids.

Giroud, în vârstă de 37 de ani, a intrat în repriza secundă și, deși și-a creat câteva ocazii de gol, încă așteaptă să marcheze primul gol în Statele Unite.

Columbus Crew, imbatabilă

În drumul spre finală, LAFC a întâlnit doar adversari din MLS începând cu șaisprezecimile de finală și o va face duminică, când se va întâlni din nou Columbus Crew.

Columbus Crew, echipă unde evoluează și românul Alex Mățan, a învins Philadelphia Union cu trei goluri marcate de sud-americani: uruguayanul Diego Rossi a reușit o dublă în prima repriză, iar în prelungiri, Juan Camilo "Cucho" Hernandez a fost cel care a marcat pentru 3-1.

Românul a intrat în minutul 89, dar nu a reușit să marcheze.

Echipa condusă de Wilfred Nancy va căuta revanșa după ce a pierdut prima finală a sezonului în fața celor de la Pachuca din Mexic în Copa de Campeones de la Concacaf.

Finala Cupei Ligilor se va disputa duminică, pe Lower.com Field din Columbus, Ohio.