Magia lui Lionel Messi continuă și Inter Miami ajunge în finala Cupei Ligii

Messi sărbătorește după ce a marcat împotriva lui Philadelphia Union
Messi sărbătorește după ce a marcat împotriva lui Philadelphia UnionReuters
Lionel Messi (36 de ani) a marcat al nouălea său gol în șase meciuri, iar Inter Miami a zdrobit Philadelphia Union cu 4-1 și s-a calificat marți în finala Cupei Ligii.

Philadelphia, care a ajuns în finala Cupei MLS anul trecut și are un record dominant pe teren propriu, era considerată cel mai mare test pentru Miami de când aceasta din urmă l-a transferat pe starul argentinian în lot luna trecută.

Dar vizitatorii de la Miami au avut din nou un start rapid, Josef Martinez marcând după doar trei minute de joc, după o pasă de la Serhiy Kryvtsov.

Messi a fost cumva lăsat nesupravegheat chiar după mijlocul terenului, unde a primit o pasă de la Martinez și a driblat înainte de a expedia un șut de la distanță în minutul 20, care l-a depășit pe portarul lui Union, Andre Blake.

Jordi Alba a îngropat și mai mult Union cu un gol chiar înainte de pauză, pentru un avantaj de 3-0, în timp ce fanii au huiduit echipa gazdă în timp ce se îndrepta spre vestiare.

Philadelphia a revenit prin Alejandro Bedoya în minutul 73, dar David Ruiz a găsit golul în minutul 84 pentru Miami, care a marcat 21 de goluri în ultimele șase meciuri.

Miami se va confrunta fie cu CF Monterrey, fie cu Nashville SC în finala Cupei Ligii de sâmbătă, prima prezență în finală din istoria clubului din Miami.

Această victorie înseamnă, de asemenea, că Miami va juca anul viitor în Liga Campionilor CONCACAF pentru prima dată în istorie.