A ieșit sau nu mingea în afara terenului? Sepsi se răzbună și o întoarce pe CFR Cluj

Sepsi OSK s-a impus în fața lui CFR Cluj, scor 2-1
Sepsi OSK s-a impus în fața lui CFR Cluj, scor 2-1Profimedia
În cadrul etapei cu numărul 20 din Superliga României, Sepsi OSK s-a impus în fața lui CFR Cluj, scor 2-1.

Sepsi OSK - CFR Cluj 2-1

Pentru Bernd Storck este cea de-a treia victorie consecutivă în campionat, Sepsi arătând o altă față după numirea neamțului pe banca tehnică.

Prima repriză a aparținut ardelenilor, care au înscris la capătul unei faze extrem de controversate. Otele s-a aflat în duel cu Oteliță în flancul stâng, acolo unde pentru moment a părut că balonul a depășit suprafața de joc, ieșind în out de poartă. După respingere, mingea a sărit la Camora, a cărui centrare l-a găsit pe Avounou în centrul careului. Mijlocașul congolez a așezat apoi balonul pentru un șut perfect expediat de grecul Tachtsidis, care a ajuns la 4 reușite în acest sezon pentru CFR.

Centralul Marcel Bîrsan a arătat centrul terenului și nu a intervenit în niciun fel după această fază care a stabilit scorul pauzei.

În partea secundă, modificările efectuate de Storck s-au dovedit a fi esențiale în ceea ce privește rezultatul final, întrucât Kallaku și Damașcan, veniți de pe banca de rezerve, au întors scorul în favoarea covăsnenilor.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

S-a întâmplat cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar. Kallaku l-a învins pe Sava cu un șut puternic din unghi, la o fază superbă în urma căreia albanezul l-a întors pe Camora.

A fost golul care anunța revenirea celor de la Sepsi, care a obținut cea de-a doua victorie din istoria clubului pe teren propriu în fața celor de la CFR Cluj

În minutul 85, lovitura de grație a fost semnată de Damașcan, care a protejat balonul în fața unui adversar și a șutat imparabil pe spațiul porții lui Sava.

CFR Cluj rămâne pe locul 2, la 8 puncte distanță de liderul FCSB, cu 33 de lungimi. De partea cealaltă, Sepsi se află în acest moment pe loc de play-off (5), cu 29 de puncte.