CFR Cluj și Universitatea Craiova acordă un avantaj imens Farului în lupta pentru titlu

Muhar și Andrei Ivan au marcat golurile partidei
Muhar și Andrei Ivan au marcat golurile partideiProfimedia
CFR Cluj și Universitatea Craiova au terminat la egalitate, scor 1-1, în cadrul rundei cu numărul 7 din play-off-ul Superligii.

CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-1

Prima repriză a partidei de pe Stadionul Dr. Constantin Rădulescu nu a adus prea multe faze de poartă. Cu probleme de lot, tot CFR Cluj a fost echipa care a semănat mai mult pericol la poarta Universității. Boateng și Bîrligea au semnat cele mai mari ocazii ale primei părți.

Golurile aveau să vină abia în cea de-a doua jumătate a reprizei secunde, la o distanță de numai 3 minute.

Muhar a deschis scorul pentru trupa lui Dan Petrescu, după o fază fixă prelungită. Mijlocașul croat a înscris cu o lovitură de cap din centrarea lui Cristi Manea.

Notele acordate de Flashscore
Notele acordate de FlashscoreFlashscore

Ardelenii nu s-au bucurat prea mult de avantaj. Andrei Ivan a adus egalarea pentru trupa din Bănie, în urma unei faze construite de Markovic, al cărui șut a fost respins de Scuffet. Balonul a ajuns la Baiaram, care a vrut să trimită spre poartă, însă execuția imprecisă a ajuns cu noroc la extrema dreaptă, care a deviat mingea în plasă.

În primă fază, clujenii au cerut ofsaid pentru poziția în care s-a aflat Ivan. După câteva minute, asistenții din camera VAR au validat reușita.

Finalul partidei putea fi unul catrastrofal pentru CFR, însă Markovic și Baiaram nu au putut fructifica ocazii mari de partea oltenilor.

În urma rezultatului, trupa lui Dan Petrescu se îndepărtează la 7 puncte de liderul Farul, CFR ajungând la 3 meciuri consecutive fără succes. De partea cealaltă, Universitatea ocupă poziția a patra, cu 36 de puncte.