Charalambous trece la atac după egalul cu Petrolul: ”Au faultat la gol, nu sunt prost”

Mihai Pintili și Elias Charalambous
Mihai Pintili și Elias CharalambousLucian Alecu / Alamy / Alamy / Profimedia
FCSB a mai făcut un pas greșit, reușind doar o remiză acasă cu Petrolul Ploiești, scor 1-1, în etapa a 10-a din SuperLiga României.

Meciul a început cum nu se poate mai bine pentru FCSB. Alexandru Băluță a marcat pentru gazde încă din minutul 3 din pasa lui Ovidiu Popescu și se părea că roș-albaștri și-au regăsit ritmul din campionatul trecut.

Un incident grav s-a petrecut în minutul 30, când Mihai Popescu i-a spart capul lui Alexandru Tudorie, nevoit să joace tot meciul cu bandaj.

Popescu a luat roșu, iar campioana României a jucat în 10 oameni până la final.

În prelungiri, Alexandru Tudorie ”s-a răzbunat” și a reușit să egaleze în minutul 90+4, aducând un punct prețios ”lupilor galbeni” pe terenul FCSB-ului.

Campioana continuă să ocupe un loc în afara play-off-ului, pe poziția 10 cu 10 puncte.

De partea cealaltă, Petrolul stă mult mai bine: e pe 6 cu 15 puncte.

Liga 1
Liga 1Flashscore

”Nu sunt prost!”

Elias Charalambous a acuzat arbitrajul imediat după partidă : ”Toată lumea mi-a spus că a văzut fault la golul lor. Sper că arbitrul a făcut o greșeală și nu a fost intenționat. ”Dacă primești gol în ultimele minute din cauza a două faulturi care nu s-au fluierat, da, este o scuză”, a spus antrenorul FCSB despre faza la care a egalat Petrolul.

”Roșu pentru Mihai Popescu. Un fault și mai rău asupra lui Musi, acolo nu s-a dat. Repet, sper că au fost greșeli umane. Eu mereu protejez arbitrii, dar e ceva ce nu-mi place. Nu sunt persoana care să găsească scuze, dar nici nu sunt prost”, a declarat Elias Charalambous.

”Am pierdut două puncte, am avut rezultatul în mână. Din păcate, am luat golul care ne-a costat victoria. Începusem cu un gol marcat devreme. Oponentul nu și-a creat ocazii. Puteam să controlăm mai bine dacă presam mai sus. Este fotbal”, a mai spus antrenorul cipriot.