Cîrjan înscrie în meciul său de debut pentru Dinamo: ”Preferam să câștigăm...”

Cătălin Cîrjan sărbătorește primul său gol pentru Dinamo într-un meci oficial
Cătălin Cîrjan sărbătorește primul său gol pentru Dinamo într-un meci oficialProfimedia
Duelul dintre CFR Cluj și Dinamo București a fost unul energic în prima rundă din nou sezon al Superligii, la capătul căruia ardelenii lui Dan Petrescu s-au impus în Gruia cu 3-2, după ce au fost conduși de ”câini” cu 2-0.

În această vară, Cătălin Cîrjan a primit șansa de a evolua pentru Dinamo, după ce în sezonul trecut mijlocașul a jucat sub formă de împrumut la Rapid. Fotbalistul în vârstă de 21 de ani nu a mai revenit la Arsenal, clubul de care aparține, tunarii luând decizia de a-l lăsa liber de contract.

”Preferam să câștigăm și să nu marchez eu”

La debutul său pentru Dinamo, Cîrjan a marcat golul de 1-0 în poarta lui CFR Cluj, însă câinii nu au putut menține avantajul și au plecat învinși din Gruia, în ciuda faptului că până în minutul 41 au condus cu 2-0.

”Am făcut o primă repriză bună. S-a văzut experiența lor. Au venit peste noi și au întors rezultatul. Mă bucur foarte mult că am marcat și să joc. Anul trecut a fost unul greu pentru mine.

Preferam să câștigăm și să nu marchez eu. Nu vreau să vorbesc de ce s-a întâmplat. Vreau să joc fotbal de plăcere. Dacă jucăm ca în prima repriză, nu vom avea probleme”, a fost declarația oferită de Cîrjan la flash-interviu.

În următoarea etapă, Dinamo va primi pe Arcul de Triumf vizita Petrolului.