Conflict între Louis Munteanu și Dan Petrescu la meciul cu Petrolul. ”Trebuie să fie mai atent”

Louis Munteanu
Louis Munteanu Flaviu Buboi/NurPhoto/Shuttersto / Shutterstock Editorial / Profimedia
Atacantul CFR-ului a fost extrem de nervos că Dan Petrescu a decis să-l scoată de pe teren în prelungirile partidei cu Petrolul, scor final 0-0 și și-a sfidat antrenorul.

Starea de nervozitate a lui Louis Munteanu a fost provocată de faptul că Dan Petrescu a decis să înceapă meciul cu Michael titular pe poziția de atacant central și să-l lase pe el pe bancă.

Petrescu explicase, de altfel, înaintea meciului de campionat că e posibil ca Louis Munteanu să fi petrecut după meci cu coechipierii de la U21, în urma calificării la EURO 2025, așa că, ”Bursucul” a spus că e mai bine să nu-l folosească de la început cu Petrolul.

”Nu știu dacă și-a revenit”, spunea Dan Petrescu înaintea partide. ”A făcut doar jumătate de oră antrenament ieri, sper să intre și să ne ajute în repriza a doua”.

Într-adevăr, Petrescu a mizat pe nouarul lui în repriza secundă. L-a introdus pe teren pe Munteanu imediat după pauză, apoi a decis să-l scoată în prelungiri, minutul 90+4, locul fiindu-i luat de Andrei Artean.

În momentul schimbării, Louis Munteanu, vizibil iritat, l-a bruscat pe Panin și l-a ignorat pe Dan Petrescu, vociferând în timp ce părăsea terenul, apoi s-a așezat nervos pe bancă.

Scenele au continuat la bancă, unde Petrescu a încercat să dialogheze cu jucătorul lui, fără prea mare succes, însă.

Dan Petrescu nu pune la suflet

Antrenorul lui CFR Cluj pare însă că înțelege starea lui Munteanu și nu este foarte supărat din cauza comportamentului sfidător  al acestuia.

”S-a supărat la schimbare. E normal să te superi, e încă tânăr și a venit după o calificare”.

”L-am văzut că șchioapătă puțin și sincer am crezut că e accidentat. Plus că nu joacă următorul meci. De asta l-am schimbat. Nimic altceva. Îl înțeleg că e supărat, dar cred că data viitoare ar trebui să fie mai atent”. a spus  Dan Petrescu despre incident.

”Până în ziua de astăzi nu am avut nicio problemă cu el. A fost extraordinar la antrenamente și meciuri. E normal să fie supărat, că a intrat la pauză, dar nu am ce spune mai mult. O să vorbesc cu el când ne potolim, acum a fost la cald”, a mai afirmat Petrescu împăciuitor.