Constantin Gâlcă, îngrijorat de jocul Craiovei: ”Deja am pierdut cam multe puncte”

Constantin Gâlcă
Constantin GâlcăProfimedia
Universitatea Craiova a pierdut cu 0-2 meciul de pe terenul celor de la Poli Iași, în etapa a 9-a din Superliga.

Meciul nu s-a desfășurat nici pe departe în condiții optime. La Iași a plouat pe toată durata partidei, iar gazonul a fost grav afectat.

În ultimele minute, fotbaliștii celor două formații au fost chiar protagoniștii unor momente comice.

Alex Mitriță, vedeta oltenilor, a acuzat starea proastă a terenului, imediat după ce a trimis mult peste poartă de la punctul cu var.

Ieșenii au ratat o ocazie mare în prima repriză, dar Kamberi a reușit să înscrie mai târziu, în minutul 30, iar echipa antrenată de Emil Săndoi a intrat la vestiare cu avantaj.

A doua repriză a venit cu ratarea unui penalty de către Mitriță.Poli Iași a stabilit scorul final, 2-0, Tailson fiind marcatorul golului final.

Constantin Câlcă, antrenorul oltenilor e de părere că ultimele minute nici n-au mai contat, pentru că nu se mai putea oricum juca din cauza noroiului.

”Da, era de aşteptat să fie un meci greu. Nu ne-am adaptat la ce voiam noi, am încercat să jucăm în zonele periculoase ale terenului şi nu am fost pragmatici. Am vrut să construim tot timpul, dar pe un astfel de teren trebuie să cauţi faza a doua, să ai spaţiu, cu minge lungă”.

”Cred că am mai avut un penalty care nu s-a dat, am avut ocazii să întoarcem rezultatul, dar nu a fost să fie. În prima repriză am vrut noi să jucăm spectaculos, să jucăm între linii, unde nu era spaţiu. Am zis să dăm mingea în bandă, unde să producem superioritate şi să marcăm, că aţi văzut terenul”.

”Ultimele minute nici n-au mai contat, că nici nu puteai să joci. Se încerca pasa şi nu se ridica mingea de la sol. Azi nu am reușit rezultatul dorit, cele trei puncte erau importante, dar sperăm să intre repede Lukic şi Cicâldău. Noi trebuia să câştigăm, că asta era important. Deja am pierdut cam multe puncte”, a spus Constantin Gâlcă după partidă.