Coșmarul lui FCSB lovește din nou! ”U” Cluj pleacă neînvinsă din Ghencea

FCSB nu reușește nici de această dată să o bată pe ”U” Cluj
FCSB nu reușește nici de această dată să o bată pe ”U” ClujFCSB Facebook
FCSB a terminat la egalitate, 1-1, cu ”U” Cluj, în prima etapă a noului sezon din Liga 1 și a continuat seria fără victorie în fața ”șepcilor roșii” de la revenirea acestora în Liga 1. În cele mai recente cinci meciuri disputate, ”U” a bifat o victorie și patru remize.

FCSB - Universitatea Cluj 1-1

FCSB a avut prima ocazie în minutul 10, când o eroare a lui Chipciu i-a permis lui Popa să reia periculos spre poarta clujenilor, însă Masoero a avut o intervenție salvatoare din postura de ultim fundaș.

În minutul 23, a fost rândul lui Gertmonas să-și salveze echipa la un șut al lui Darius Olaru de la marginea careului, portarul clujenilor reușind să respingă chiar dacă a părut că a fost prins pe picior greșit.

Cu șapte minute de finalul primei reprize, Popa a reluat cu capul o centrare a lui Darius Olaru, însă în ciuda poziției foarte bune, a reluat pe lângă poartă.

Golul a venit abia în repriza a doua. Mai întâi, FCSB a a avut o reușită anulată pentru un offside la limită, dar câteva minute mai târziu Musi a încris un gol valid, șutul său superb de la marginea careului nemaiputând fi blocat de Gertmonas.

Doar cinci minute a durat avantajul gazdelor, o intervenție neglijentă a lui Edjouma în propriul careu ducând la acordarea unui penalty după consultarea VAR. Dan Nistor și-a asumat responsabilitatea și l-a executat fără nicio emoție pe Târnovanu, care a șomat în mare parte din meci.

Finalul de meci a mai adus câte o ocazie la fiecare poartă, dar Miculescu a reluat cu capul pe lângă poartă o centrare care a surprins defensiva ardelenilor, în timp ce Târnovanu a avut o superintervenție la un șut din careu al lui Bic.

Pentru roș-albaștri urmează o deplasare cu Unirea Slobozia, în timp ce echipa lui Ioan Sabău va primi vizita celor de la FC Hermannstadt.