Dan Petrescu, dezamăgit total după derby-ul cu FCSB: "Nu ai voie să nu câștigi acest meci"

CFR Cluj - FCSB 2-2
CFR Cluj - FCSB 2-2Profimedia
CFR Cluj și FCSB au terminat la egalitate, scor 2-2, într-un meci spectaculos din etapa a noua a SuperLigii României.

CFR Cluj a avut un avantaj de 2-0 datorită golurilor marcate de Louis Munteanu, dar FCSB a reușit să revină în joc și să egaleze prin Alex Băluță și Joyskim Dawa.

După meci, antrenorul CFR-ului, Dan Petrescu, s-a arătat nemulțumit de rezultat, dar nu de jocul echipei sale. Petrescu a subliniat că cele două goluri primite au venit în urma unor erori individuale ale jucătorilor săi, Simao și portarul Mihai Popa, spunând că astfel de greșeli nu pot fi anticipate sau antrenate.

”Primele 60 de minute au fost aproape perfecte"

”Primele 60 de minute au fost aproape perfecte, FCSB nu a avut niciun șut. Apoi au venit două greșeli personale, nu ai cum să antreneze așa ceva. Simao a făcut un meci extraordinar, a dat două pase de gol și după care a făcut un asist pentru Băluță.

2-0 am spus-o și o să mă repet, e cel mai periculos scor. Pe bancă nu eram așa fericit la 2-0, pentru că dacă iei un gol moralul o să cadă. Moralul a căzut și a venit și golul doi. Nu mai țin minute ocaziile celor de la FCSB. Michael a ratat o ocazie, dar și Deac putea să dea gol.

Suntem foarte supărați că am pierdut două puncte. Este bine că echipa joacă. Nu ai voie să nu câștigi acest meci. Eu zic că au fost două greșeli persoanele, la al doilea gol, Popa putea să salveze.

Sunt două greșeli personale, v-am zis. FCSB e o echipă bună, au făcut 4 schimbări, au jucători de valoare.

Am spus ieri, obiectivul numărul unu este play-off-ul. Sunt mulțumit de lot, este unul competitivi și acum trebuie să scoatem rezultatele. Ăsta este primul obiectiv și apoi vedem ce va fi.

Îmi pare rău că execuțiile lui Louis Munteanu nu au decis meciul în favoarea noastră. Sunt sigur că va marca multe goluri, trebuie să rămână cu picioarele pe pământ și va avea o carieră importantă”, a declarat Dan Petrescu.