Dan Petrescu, ieșire nervoasă la adresa brigăzii de arbitri: "Lasă-ne să fim supărați"

CFR Cluj - Universitatea Craiova 0-2
CFR Cluj - Universitatea Craiova 0-2Profimedia
CFR Cluj a fost învinsă cu 2-0 în etapa cu numărul 3 din Superliga. Universitatea Craiova a obținut cele trei puncte, după golurile marcate de Koljic și Mitriță.

În pauza meciului dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova, derby-ul rundei a treia din Superligă, Dan Petrescu a avut o reacție nervoasă față de brigada de arbitri condusă de Marcel Bîrsan.

Antrenorul ardelenilor a adresat cuvinte dure, gesticulând nervos și îndreptându-se amenințător spre arbitrii care se retrăgeau spre vestiare. Deși acesta și-a manifestat nemulțumirea în mod vehement, el nu a fost eliminat de pe teren.

Antrenorul CFR-ului era nemulțumit de decizia de a-l elimina pe Mohammed Kamara, care a primit al doilea cartonaș galben după o intrare dură asupra lui Luis Paradela. Primul cartonaș galben fusese acordat în minutul 45, iar câteva momente mai târziu, acesta l-a văzut și pe al doilea.

La finalul partidei, antrenorul clujenilor a vorbit și despre momentul tensionat din timpul jocului.

"Am pierdut un meci, dar am câștigat o echipă"

"În prima repriză am jucat foarte bine, ținând cont că am schimbat 10 jucători. A venit acel cartonaș roșu care a schimbat tot meciul. Primul galben inexistent, al doilea putea să dea și galben și roșu. Dar având în vedere că nu a vrut, era de ajuns un galben.

Cu 3 zile înainte de meci, am întrebat cine ne arbitrează, dar știam dinainte. Nu înțeleg de ce cu Universitatea Craiova e delegat mereu același arbitru. De aia am avut acea reacție, nervii. Nu se poate să ne arbitreze același arbitru de 7 ani, când jucăm cu Craiova.

Normal că te influențează dacă joci 11 la 10. Pe final, norocul n-a fost de partea noastră, am avut și bară, și ocazii. Sunt mulțumit de jucători, de atitudinea lor. Am avut o reacție nervoasă la pauză, nu trebuia. La final am încercat să-i liniștesc pe băieți.

Au mai luat galbene, i-am zis (n.r.- arbitrului): `De ce mai stai să dai galbene? Du-te, te rog, înăuntru, lasă-ne să fim supărați`. Mă afectează orice înfrângere, e normal. Presiunea e mare. Ar fi fost altfel dacă dădeam gol pe final și nu primeam pe contraatac. Am pierdut un meci, dar am câștigat o echipă", a declarat Dan Petrescu.