Darius Olaru se învinovățește: "Am pierdut cele trei puncte din cauza mea!"

FCSB - Poli Iași 0-1
FCSB - Poli Iași 0-1Profimedia
Darius Olaru a primit cartonaș roșu în partida cu Poli Iași, iar echipa a pierdut cu 1-0 meciul.

FCSB nu a putut reveni în zece oameni, după ce Olaru a văzut roșu în prima repriză, iar roș-albaștrii au pierdut cele trei puncte. Chiar dacă au mai avut ocazii în repriza secundă, totul a fost în zadar.

"A fost vina mea și îmi asum"

La scurt timp după meci, Darius Olaru a oferit un interviu în care se învinovățește și spune că el este vinovatul pentru această înfrângere.

”Am pierdut cele trei puncte din cauza mea, a fost acel cartonaș roșu, acolo cred că am pierdut meciul, vreau să îmi cer scuze în fața colegilor, asta a fost. Am vrut să protejez mingea, să îmi creez un avantaj, a fost cartonaș roșu mai mult din cauza terenului, dacă aluneca mingea, îmi venea mai bine.

Dacă el (n.r. Bordeianu) a spus că a fost intenție, atunci a fost intenție. Am vrut să pun piciorul să protejez mingea, să o iau direct către poartă. Nu cred că a fost full-contact, cred că doar l-am ras, dar așa a fost să fie.

Nu vreau să discut despre asta, am trecut de mult de faza cu vacanța, este o perioadă normal. Acum a fost și eliminarea cu Sparta, am fost dezamăgiți, a venit acest meci, trebuia să câștigăm, a fost vina mea și îmi asum.

Tănase e un jucător important, cunoaște mediul, știe oamenii din jurul echipei, ne cunoaște pe noi, ne bucurăm că a revenit și trebuie să începem treaba, pentru că avem multe meciuri. Anul trecut am știut să gestionăm altfel perioada asta, din păcat anul ăsta nu o facem, mulți jucători noi, multe transferuri, încercăm să îi integrăm și pe ei, așa este la început, este greu, nu ne cunoaștem chiar atât de bine. Sunt foarte multe schimbări.

Aș vrea să cred că putem duce acest ritm, trebuie să putem, trebuie să fim pregătiți și vom vedea. Visul nostru era grupe Champions League. Va fi o dublă dificilă cu un adversar bun. Am jucat un amical cu el. Trebuie să știm să gestionăm bine această dublă”, a declarat Darius Olaru.