Dinamo București marchează două goluri norocoase și pleacă neînvinsă de la Iași

Dinamo București, neînvinsă de patru etape
Dinamo București, neînvinsă de patru etapeDinamo București
Poli Iași și Dinamo București au remizat, scor 2-2, în ultimul meci din etapa cu numărul cinci a Superligii.

Poli Iași - Dinamo București 2-2

Partida de la Iași a avut un start nebun. După doar 20 de secunde, ieșenii au realizat o eroare imensă în defensivă și Astrit Selmani a recuperat o minge în careul advers și apoi a fost faultat. Atacantul kosovar și-a asumat răspunderea de la punctul cu var și a reușit să deschidă scorul după doar 2 minute.

Bordeianu a restabilit egalitatea în minutul 13, cu un șut spectaculos din afara careului. Ieșenii au reușit să întoarcă rezultatul în minutele de prelungiri ale primei reprize. Nicolas Samayoa a înscris cu o execuție acrobatică după un corner.

Defensiva ieșeană a mai clacat o dată în repriza secundă, în minutul 57. Fundașul Todor Todoroski a încercat să respingă o centrare în fața porții însă a avut o execuție stângace și și-a învins coechipierul dintre buturi, Jesus Fernandez.

Dinamo București continuă seria rezultatelor pozitive, bifând al patrulea meci consecutiv fără înfrângere. Câinii încheie etapa a cincea pe locul 4, cu 8 puncte, la trei lungimi de liderii Universitatea Craiova și Oțelul Galați.

Clasament Superliga
Clasament SuperligaFlashscore

Ieșenii părăsesc ultima poziție din clasament la finalul etapei, însă rămân cu o singură victorie în primele cinci runde.

În etapa următoarea, Dinamo se deplasează în Giulești pentru derby-ul cu Rapid, în timp ce Poli Iași va juca pe terenul lui campioanei FCSB.