Dinamo pierde al doilea meci al sezonului, iar Kopic pune piciorul în prag: ”Nu pot fi mulțumit”

Zeljko Kopic
Zeljko Kopic ČTK / imago sportfotodienst / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Profimedia
Universitatea Cluj revine pe primul loc în Superligă după o victorie la limită contra celor de la Dinamo, scor 1-0, în cadrul ultimei partide a etapei a opta.

Unicul gol al partidei de pe ”Cluj Arena” a fost marcat de mijlocașul ardelenilor,Ovidiu Bic, în minutul 64.

Scorul confirmă ”complexul” lui Dinamo în  întâlnirile cu ”Șepcile Roșii”. Echipa lui Ovidiu Sabău nu a mai fost învinsă de Dinamo pe teren propriu de un deceniu.

S-a terminat 1-0 pentru ”U”, iar formația lui Ioan Ovidiu Sabău a revenit pe prima poziție cu 18 puncte, trei mai multe decât ocupanta locului secund, Universitatea Craiova. Dinamo rămâne pe poziția a șasea cu 12 puncte.

”Ne lipsește curajul”

La finalul partidei, tehnicianul croat al lui Dinamo, Zeljko Kopic s-a declarat dezamăgit de rezultatul final, dar spune că echipa sa evoluează totuși. Există însă o problemă majoră: lipsa curajului.

”În prima repriză am avut ocazii, a fost ocazia lui Cîrjan, dar și altele. Avem nevoie de mai mult curaj în careul advers. După ce am primit golul, Cluj a gestionat foarte bine pentru că sunt o echipă foarte experimentată”, a explicat Kopic la final.

”Nu pot să fiu mulțumit de rezultat, dar am făcut multe lucruri pozitive. U Cluj are mulți jucători experimentați, noi avem jucători tineri, au nevoie de jocuri”.

Zeljko Kopic e nemulțumit de rezultatul înregistrat pe terenul liderului din Superliga, dar a scos în evidență și lucrurile bune care s-au întâmplat în echipa sa pe parcursul meciului: ”Jucătorii au nevoie de mai mult curaj, dar lucrurile au arătat promițător pentru următoarele meciuri”.

”Este adevărat, ne lipsesc anumiți jucători, bineînțeles că suntem mai periculoși cu Abdallah. Pentru mine, important este că ne-am exprimat bine și am jucat în stilul nostru”, a spus Zeljko Kopic.

Și tehnicianul celor de la ”U” a reacționat: Ioan Ovidiu Sabău spune că succesul cu Dinamo înseamnă foarte mult.

”Ne consolidăm poziția în clasament, înseamnă încredere, înseamnă că suntem o echipă foarte mare ținând cont că am fost dominați în prima repriză de Dinamo cu o dinamică mai bună”, a spus tehnicianul clujenilor la finalul partidei.