Dinamo prinde aripi după a doua victorie consecutivă. ”E un sentiment plăcut”, spune KopicProfimedia
Dinamo București a reușit să se impună dramatic în fața celor de la FC Voluntari, cu un gol marcat din penalty în prelungirile partidei (1-0) și a bifat a doua victorie consecutivă în Liga 1.

La finalul partidei, tehnicianul croat Zeljko Kopic a lăudat spiritul de luptă al elevilor săi.

”E un sentiment plăcut. Am avut o abordare ofensivă încă din primul minut. A fost dificil să jucăm împotriva unui sistem 5-3-2. Repriza secundă a fost mai bună, am avut câteva ocazii. Am fost stabili din punct de vedere defensiv, asta contează pentru mine.

”Cred că cel mai important lucru a fost că nu ne-am dat bătuți. Nu am jucat perfect în prima repriză, dar am luptat pentru fiecare metru de teren. Am devenit tot mai buni. Acesta a fost motivul victoriei.

”Nu va fi o pauză lungă. Important este să ne recuperăm, dar să facem și câteva antrenamente. Din prima zi a cantonamentului trebuie să fim la capacitate maximă. Toată lumea implicată în fenomen știe că nu avem timp. Asta e viața sportivilor.

”Vom analiza toate opțiunile și vom vedea ce e mai bine pentru club. Echipa e mereu cea mai importantă”, a declarat antrenorul croat.

Întrebat despre posibilele transferuri ale lui Rotariu și Djokovic de la FCSB, Zeljko Kopic a spus că dacă acestea vor fi perfectate se așteaptă ca jucătorii să vină pregătiți să dea totul pe teren.

”Știu cine sunt Rotariu și Djokovic, sunt jucători buni, dar nu sunt singurii. Cred că Dinamo e un club special. Suntem într-un moment dificil, dar cine vine aici trebuie să înțeleagă ce înseamnă Dinamo. Trebuie să vină aici concentrați și devotați 100% proiectului, să joace cu inima. Nu știu ce buget are clubul, nu pot eu să vorbesc despre asta”, a adăugat croatul.