Dinamo revine și scoate egalul la Sepsi. Cum i-a mobilizat Zeljko Kopic pe ”câini” la pauză

Dinamo București
Dinamo BucureștiProfimedia
Dinamo a încheiat la egalitate cu Sepsi, scor 1-1, în etapa a treia a SuperLigii României.

Dinamoviștii sunt pe loc de play-off după primele 3 partide din SuperLigă, iar atitudinea și jocul ”câinilor” par să se fi schimbat în bine sub  conducerea lui Zeljko Kopic.

Sepsi a dominat prima repriză în duelul de la Sfântu Gheorghe. Covăsnenii au deschis scorul în prima parte a jocului prin Florin Ștefan și au intrat la cabine cu avantajul de 1-0.

În partea a doua a jocului, Dinamo a ieșit motivată de la vestiare și a reușit egalarea prin Petru Neagu, jucător venit de pe bancă.

”Trebuie să ne schimbăm atitudinea”

Tehnicianul croat a explicat după partidă cum a reușit să-i motiveze pe elevii săi la pauză.

”E greu să jucăm aici la Sfântu Gheorghe. În prima repriză Sepsi a jucat cu mare intensitate. Am vrut să facem un joc de posesie și de atac. Am avut două ocazii mari în prima parte și trebuia să le fructificăm”.

”La pauză le-am spus că trebuie să ne schimbăm atitudinea. Să ne facem jocul, să pasăm între linii. Știam că o să vină și golul dacă sunt mai exacți în ceea ce privește jocul de pase”, a explicat Kopic.

Totuși, Zeljko Kopic spune că este loc de mai bine.

”Cred că mai avem nevoie de jucători. Căutăm fotbaliști pe fiecare post. Avem pretenții mari la Dinamo. Vrem să facem un Dinamo din ce în ce mai puternic”, a declarat Zeljko Kopic, la flash-interviu.