Dinamo suferă prima înfrângere pe teren propriu. FCSB urcă în zona play-off

FCSB urcă în zona play-off
FCSB urcă în zona play-offČTK / imago sportfotodienst / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
FCSB a învins-o pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 2-0 (1-0), duminică seara, pe Arena Națională din Bucureşti, într-un derby de tradiție, desfăşurat în etapa a 13-a a Superligii de fotbal.

Campioana s-a impus prin golurile marcate de Daniel Bîrligea (26) şi Alexandru Musi (90+3) în fața a 45.469 de spectatori.

FCSB a câştigat al şaptelea său derby consecutiv cu Dinamo, ultimul succes al echipei din Şoseaua Ştefan cel Mare în acest duel datând din februarie 2020 (2-1).

Dinamo a început destul de bine şi a avut primele ocazii ale partidei, dar Selmani (10) a şutat peste poartă de la 25 de metri, iar centrarea lui Politic (13) în fața porții, pentru Selmani, a fost reținută de Târnovanu.

FCSB a deschis scorul prin Bîrligea, cu o reluare acrobatică din marginea careului mic (26), după o minge respinsă de Golubovic şi retrimisă cu capul de Olaru.

În min. 45+2, Politic a fost deposedat in extremis de Dawa. FCSB a mai avut o şansă înainte de pauză, dar Golubovic a respins şutul expediat de Miculescu, din unghi (45+3).

Repriza secundă a fost una lipsită de ocazii, jocul fiind unul de luptă, mai ales între cele două careuri.

În min. 90+1, Ştefănescu a şutat pe lângă vinclu din lovitură liberă de la 24 de metri.

FCSB a marcat al doilea gol prin Alexandru Musi (90+3), cu un şut din întoarcere, după centrarea lui Crețu.

Dinamo a tras singurul său şut pe poartă în min. 90+6, prin Abdallah.

Meciul a consemnat debutul fundaşului spaniol Antonio Luna la Dinamo, acesta intrând în min. 84 în locul lui Raul Opruț.

Înaintea fluierului de start s-a ținut un moment de reculegere în memoria lui Cătălin Hîldan, de la a cărui moarte s-au împlinit 24 de ani pe 5 octombrie.

Dinamo are trei egaluri şi un eşec în ultimele patru etape ale Superligii.

FCSB e neînvinsă de şase etape în campionat, având în această perioadă patru victorii şi două egaluri.