Djokovic renaște la CFR Cluj și ardelenii obțin a doua victorie consecutivă

Damjan Djokovic
Damjan DjokovicProfimedia
CFR Cluj s-a impus cu 3-0 în fața celor de la FC Botoșani, într-o partidă pe care au avut-o la discreție.

CFR Cluj - FC Botoșani 3-0

Deși Dan Petrescu a trimis în teren o echipă mult schimbată, cu mai mulți titulari menajați în perspectiva returului cu Pafos din Conference League, CFR Cluj și-a creat o mulțime de ocazii în prima repriză, dar le-a ratat cu senitătate, Louis Munteanu, în special, fiind cel mai aproape să deblocheze tabela.

În a doua repriză, ardelenii au intrat mult mai hotărâți în teren și au reușit după doar opt minute să marcheze în poarta lui Kukic. O acțiune fulger pe extrema stângă l-a dus pe Kamara în postura de a pasa în fața porții, de unde Nkololo a reluat în plasă.

Golul al doilea a fost o bijuterie. La o lovitură liberă de la peste 20 metri, mingea a fost mișcată ușor pentru Damjan Djokovic, iar croatul a expediat o torpilă imposibil de parat de portarul advers.

Scorul final a fost stabilit de Filip în minutul 86, care a șutat din mijlocul careului, după un assist al lui Louis Munteanu.

S-a terminat 3-0, iar CFR Cluj bifează a doua victorie consecutivă în campionat și totodată a cincea consecutivă fără gol primit. Ardelenii au urcat în zona play-off și ocupă locul cinci, cu zece puncte.

FC Botoșani ocupă locul 13, cu șase puncte.