Duel indecis pe podium. Oțelul rămâne neînvinsă, iar Dinamo așteaptă încă prima victorie în deplasare

Astrit Selmani a deschis scorul pentru Dinamo din penalty
Astrit Selmani a deschis scorul pentru Dinamo din penaltyFlaviu Buboi/NurPhoto/Shuttersto / Shutterstock Editorial / Profimedia
Duelul ocupantelor locurilor doi și trei din Liga 1, Oțelul și Dinamo, s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Oțelul Galați - Dinamo 1-1

Selmani a deschis scorul dintr-un penalty obținut tot de el în minutul 18. Atacantul kosovar a fost faultat în careu de portarul Iustin Popescu, care a controlat greșit o minge și l-a împiedicat neregulamentar pe Selmani, care reușise să-i fure balonul.

Bucuria oaspeților a fost, însă, de scurtă durată, Frederic reușind să restabilească egalitate după doar patru minute.

Oțelul a controlat apoi prima repriză, dar tabela a rămas nemodificată până la pauză.

În partea secundă, gălățenii au cerut penalty la o intervenție cu mâna în careu a unui fundaș dinamovist, VAR-ul la chemat la monitor pe arbitrul Viorel Flueran, dar acesta a decis că nu se impune acordarea unei lovituri de la 11 metri.

A fost, în rest, o repriză mult mai săracă în faze de poartă, cu o singură excepție: șutul lui Caragea din fața careului mic din minutul 89 a fost respins incredibil de portarul Iustin Popescu, care și-a răscumpărat greșeala de la primul gol.

Oțelul rămâne astfel neînvinsă în Liga 1 în acest sezon și cu 17 puncte continuă să ocupe locul al doilea în clasament.