Echipa etapei: A jucat 24 de minute și a fost desemnat jucătorul etapei cu numărul 12

Isnik Alimi
Isnik AlimiFlaviu Buboi/NurPhoto/Shuttersto / Shutterstock Editorial / Profimedia
Flashscore îți prezintă Echipa Etapei după desfășurarea partidelor din cadrul rundei a 12-a din Superliga României de fotbal.

Liderul Universitatea Cluj a ajuns la trei meciuri consecutive fără victorie, după un nou pas greșit la Slobozia. Rapid București continuă seria rezultatelor dezamăgitoare cu un eșec la Botoșani, în timp ce FCSB leagă victoriile.

CFR Cluj este singura echipă de la vârful clasamentului care a reușit să câștige în această etapă, 2-1 pe teren propriu cu Poli Iași.

Echipa etapei
Echipa etapeiFlashscore

Portar

Giannis Anestis (FC Botoșani) - Nota Flashscore 7,8

Portarul grec al moldovenilor a avut o contribuție importantă la succesul în fața Rapidului (scor 2-0). El a reușit să oprească toate cele șase șuturi expediate pe spațiul porții de către jucătorii antrenați de Marius Șumudică

Fundași

Valentin Crețu (FCSB) - Nota Flashscore 7,8

Fundașul roș-albaștrilor continuă seria evoluțiilor stabile. Pe lângă rolul defensiv, Crețu apare deseori în ofensivă. La fel s-a întâmplat și în meciul cu Gloria Buzău, când a reușit să ofere o pasă decisivă la golul marcat de Octavian Popescu

Radu Boboc (U Cluj) - Nota Flashscore 7,8

Chiar dacă echipa sa a încasat două goluri, Radu Boboc a avut un rol crucial în recuperarea handicapului. El a oferit o pasă decisivă în minutul 52, iar după unsprezece minute a restabilit egalitatea cu un șut din întoarcere din interiorul careului.

Adams Friday (FC Botoșani) - Nota Flashscore 7,8

Fundașul nigerian este unul dintre cei mai constanți jucători din echipa botoșănenilor. Prestația sa din meciul cu Rapid a fost una strălucită, reușind să blocheze atacurile giuleștenilor.

Mijlocași

Octavian Popescu (FCSB) - Nota Flashscore 9,0

Octavian Popescu a marcat primele sale goluri din acest sezon în victoria în fața buzoienilor. El a marcat primul gol direct din lovitură liberă, iar apoi și-a adus echipa în avantaj cu un șut la colțul lung.

Isnik Alimi (Sepsi) - Nota Flashscore 9,7

Jucătorul macedonean a avut nevoie de doar 24 de minute pentru a-și pune amprenta în joc. Introdus pe teren în minutul 66, Alimi a reușit un gol și o pasă de gol, pecetluind astfel o victorie importantă în deplasare la Hermannstadt

Florin Ștefan (Sepsi) - Nota Flashscore 7,9

Ștefan a marcat al doilea său gol din acest sezon la capătul unui contra atac rapid realizat de Sepsi, majorând avantajul covăsnenilor la 2-0.

Juri Cisotti - (Oțelul) - Nota Flashscore 8,1

Chiar dacă nu a reușit să înscrie împotriva Universității Craiova, Cisotti a fost desemnat jucătorul meciului pentru a doua oară în ultimele trei etape și pentru a treia oară în acest sezon.

Atacanți

Mihajlo Neskovic (Sepsi) - Nota Flashscore 8,1

Schimbările realizate de antrenorul Valentin Suciu au fost decisive în partida câștigată de Sepsi la Sibiu. Neskovic a intrat și el în repriza secundă, reușind să înscrie ultimul gol al echipei sale, în minutul 90+8.

Adrian Chica-Rosa (FC Botoșani) - Nota Flashscore 8,5

Chica-Rosa a marcat primul său gol în prima ligă chiar în poarta Rapidului. În vârstă de 26 de ani, atacantul a urmărit perfect o minge în careul advers și a înscris din șase metri.

Omar El Sawy (Sepsi) - Nota Flashscore 8,5

Împrumutat de la Rapid în acest sezon, El Sawy a marcat primul său gol în Superligă cu o lovitură de cap plasată aproape de vinclu.