Elias Charalambous, dezamăgit după prima înfrângere a FCSB-ului. ”Fără atitudine, fără pasiune!”

Elias Charalambous
Elias CharalambousProfimedia
FCSB a pierdut, pe teren propriu, scor 0-2, în fața celor de la Oțelul Galați, în etapa a 3-a a SuperLigii, iar antrenorul Elias Charalambous, cel care le-a adus roș-albaștrilor primul titlu după 9 ani și-a criticat dur elevii la finalul partidei.

Elevii lui Dorinel Munteanu  au câștigat partida contra celor de la FCSB prin golurile marcate de Juri Cisotti (minutul 44) și Diego Zivulic (minutul 60), iar bucureștenii înregistrează prima înfrângere  din acest sezon.

Cu două egaluri și o înfrângere, Campioana este deocamdată pe locul 10 în clasament, dar ar putea  coborî și mai mult în funcție de rezultatele celorlalte echipe.

”Fără atitudine, fără pasiune, nu putem face nimic”

La sfârșitul partidei de pe stadionul Ghencea, cipriotul Elias Charalambous s-a declarat nemulțumit de atitudinea pe care au avut-o jucătorii săi în repriza a doua a duelului cu Oțelul, în care nu au reușit să pună presiune pe defensiva adversă și să marcheze.

Antrenorul principal al celor de la FCSB a susținut că elevii săi trebuie să-și schimbe cât mai rapid comportamentul din teren pentru a reuși calificarea în turul următor al Ligii Campionilor și pentru a redresa situația din campionat, care, în acest moment, este una complicată pentru FCSB.

”La începutul primei reprize ne-am creat câteva ocazii de a înscrie, dar în repriza a doua nu am mai reușit acest lucru. Trebuie să înțelegem că fără atitudine, fără pasiune, nu putem face nimic. Vom schimba această situație, trebuie să facem totul pentru a reuși acest lucru. Dacă vom trebuie să jucăm cu aceeași jucători din 3 în 3 zile o vom face”.

”Spiritul și atitudinea pe care jucătorii au arătat-o în repriza a doua nu au fost pe placul nostru. Nu putem continua așa. este o problemă. Nu e vorba doar de erorile comise de Vlad Chiricheș, mai mulți jucători au făcut greșeli personale”.

”Am primit goluri foarte ușor, iar asta ne îngrijorează. E normal ca fanii să fie nemulțumiți, ei vor să câștigăm”, a spus Elias Charalambous după meci.

În urma acestui rezultat, Oțelul se află pe primul loc al SuperLigii, cu 7 puncte acumulate după trei meciuri, în timp ce FCSB ocupă poziția a 10-a, cu două puncte obținute după trei etape.