Elias Charalambous, impresionat de un jucător după victoria cu Sepsi: ” E cel mai bun din România!”

Elias Charalambous
Elias CharalambousFlaviu Buboi/NurPhoto/Shuttersto / Shutterstock Editorial/Profimedia
FCSB a câștigat, în deplasare, scor 1-0, cu Sepsi, într-un meci din cadrul etapei a 11-a din SuperLigă.

Roș-albaștrii s-au apropiat la două puncte de zona de play-off după victoria cu 1-0 în fața covăsnenilor.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Florin Tanase în minutul 15, cu capul, din pasa decisivă a lui Alexandru Băluță. Roș-albaștrii au avut alte trei goluri anulate prin Tavi Popescu și de două ori Bîrligea.

La finalul partidei, antrenorul celor de la FCSB, Elias Charalambous s-a declarat mulțumit de rezultat și entuziasmat de prestația unuia din elevii săi.

”Cel mai bun portar din România”

Cipriotul a vorbit la superlativ de portarul Ștefan Târnovanu, care a avut mai multe intervenții importante și a păstrat cifra zero în dreptul scorului pentru FCSB.

”Mă știți, îl știți pe el, știu ce fel de om este. Mereu apără bine, mereu are intervenții bune și cred că este cel mai bun portar din România”.

"Trei puncte importante pentru noi. Am făcut jocul pe care ni l-am dorit, am reușit să înscriem primul gol în prima repriză, iar asta ne-a ajutat pe parcursul meciului. În prima jumătate a reprizei a doua nu ne-am descurcat cum am dorit, iar până la final adversarii au avut câteva ocazii de a înscrie. Nu am jucat genial, dar am reușit să câștigăm în final”, a declarat Charalambous la interviurile de după meci.

Tehnicianul a avut cuvinte de laudă și pentru marcatorul unicului gol, Florin Tănase: ”Tase, îl știm, e un jucător cunoscut. Este aici să ajute echipa. Sunt fericit că a înscris și sunt sigur că va înscrie multe goluri de acum înainte”.

Florin Tănase
Florin TănaseFlashscore

PAOK la rând !

Elias Charalambous a vorbit și despre partida importantă de joi din Europa League contra PAOK-ului lui Răzvan Lucrescu.

În opinia tehnicianului, va fi un meci greu dar nu imposibil de câștigat.

"E foarte important ca jucătorii să aibă încredere, și asta vine odată cu victoriile. Va fi un meci greu, trebuie să mergem acolo știind că vom avea un oponent foarte puternic. Mulțumesc suporterilor care au fost alături de noi, mai ales celor care fac deplasarea de la București. Vă mulțumesc din inimă", a continuat cipriotul.

PAOK și FCSB se vor întâlni pe stadionul "Toumbas" din Salonic, joi, 3 octombrie,  de la ora 22:00.