Eșecul de la Botoșani bagă Rapidul în ședință. Se clatină scaunul lui Șumudică?

Marius Șumudică
Marius ȘumudicăRazvan Pasarica / Sport News / Profimedia
Rapid București a pierdut cu 2-0 pe terenul ultimei clasate, FC Botoșani, un rezultat care face ca giuleștenii să fie mai aproape de zona de retrogradare decât de play-off.

Este o situație care a determinat conducerea giuleșteană să convoace o ședință de urgență la începutul săptămânii viitoare, potrivit gsp.ro

Sursa citată susține că două variante se vor afla pe masa discuțiilor. Fie va fi schimbat din nou antrenorul, fie vor fi luate măsuri drastice la adresa jucătorilor, unii putând fi scoși în afara lotului.

La interviul de după partidă, Marius Șumudică a părut că pregătește terenul pentru decizii dure.

Întrebat ce le-a spus fotbaliștilor în vestiar la finalul partidei, Șumudică a spus: ”O să aflați zilele următoare”.

”Două reprize diametral opuse, în prima am controlat, am avut ocazii rarisime, am lovit bara, au scos de pe linia porții, nu am reușit să marcăm. Repriza a doua am început-o prost.

”Un șut în blocaj, nu am respins și au marcat. Hasani dă pe lângă poartă, Săpunaru nu prinde poarta. Fotbalul te pedepsește. Trebuie să marcăm la situațiile pe care le avem. Dacă nu marchezi, nu ai cum să câștigi.

”Mai contează cu cine joci? Toată lumea zicea că jucăm cu ultima clasată. Orice meci e greu de câștigat. E foarte strâns. Dacă câștige un meci esti la retrogradare, dacă câștigi este apoape de play-off”, a adăugat Marius Șumudică.