Eugen Trică, în lacrimi după retrogradarea Craiovei: ”Nu înțelege nimeni cum s-a întâmplat”

Eugen Trică
Eugen TricăProfimedia
FC Voluntari şi FCU Craiova au retrogradat din Superliga de fotbal după ce au pierdut pe teren propriu meciurile jucate duminică seara, în etapa a 9-a, ultima a fazei play-out.

FC Voluntari, fostă câştigătoare a Cupei României şi a Supercupei României, a fost învinsă de Universitatea Cluj cu scorul de 1-0 (1-0), pe teren propriu. Unicul gol al partidei a fost înscris de Dan Nistor (18 - penalty).

FCU Craiova a pierdut acasă cu FC Hermannstadt cu 1-3, după ce a reuşit să deschidă scorul prin Vladislav Blănuță (48). Japonezul Sota Mino a restabilit egalitatea (56), iar Gabriel Iancu, fost jucător al echipei din Bănie, a realizat o dublă pentru oaspeți (59, 82).

Meciul din Bănie a fost unul perturbat de incidente pe final, jocul fiind întrerupt în min. 85, după ce fanii gazdelor au rupt scaune şi le-au aruncat pe teren. După cinci minute de aşteptare, arbitrul a trimis jucătorii la vestiare pentru zece minute, iar apoi jocul s-a reluat fără alte incidente.

După fluierul final, antrenorul oltenilor, Eugen Trică, a izbucnit în lacrimi, fiind vizibil afectat de rezultatul înregistrat.

"Ce mai e de spus? Echipa a retrogradat, nu vreau să caut vinovați, vreau doar să-mi cer scuze în fața suporterilor. Știți că am venit cu inima deschisă, dar n-am putut să salvez această echipă, din păcate. Nu înțelege nimeni cum s-a întâmplat”, a declarat Eugen Trică la final.

”S-a terminat, echipa merge în Liga 2, probabil mai departe patronul vrea o strategie nouă, sănătoasă, curată. Ca sfat, trebuie s-o ia de la zero, cu o echipă curată. Nu vorbesc acum de viitorul meu, sunt după meci, nu știu.

”Reacția galeriei e una normală. Acum, bine, nu sunt de acord cu jignirile. Oamenii sunt suparăți, au venit pe ploaie, am avut peluza plină. E normal să critice. Am controlat jocul, echipa adversă nu și-a creat ocazii, dar n-am profitat de ale noastre. Apoi greșelile personale de care n-am scapăt", a adăugat Trică.