Europa se plătește scump! FCSB e penultima în clasament după înfrângerea cu Hermannstadt

Murgia a marcat pentru echipa sibiană
Murgia a marcat pentru echipa sibianăProfimedia
FCSB vrea în grupa Europa League, dar a sacrificat meciurile din campionat până la punctul în care a ajuns pe penultimul loc în clasament. Roș-albaștrii au pierdut cu 2-0 pe terenul lui FC Hermannstadt, într-un duel în care VAR-ul a fost protagonist.

FC Hermannstadt - FCSB 2-0

Cu căpitanul Darius Olaru suspendat, FCSB a decis că nu va avea nevoie nici de serviciile lui Adrian Șut, pe care l-a lăsat la București, pentru a se menaja în vederea returului cu Lask Linz din play-off-ul Europa League.

La Sibiu, campioana en-titre a început meciul într-o formulă mult schimbată față de cea cu care evoluează în Europa, iar asta s-a simțit încă din minutul 11, când Balaure a scuturat plasa porții bucureștene, dar VAR-ul a anulat reușita din cauza unui offside la limită, după mai multe minute de întrerupere.

Una dintre puținele faze notabile ale FCSB-ului a avut loc în prelungirile primei reprize, când Ngezana a reușit la rându-i să marcheze, dar din nou o intervenție VAR a lăsat tabela nemodificată, de această dată din cauza unui fault comis de Tănase, care a fost titular la bucureșteni.

A doua repriză a fost una mult mai modestă prin prisma evoluțiilor, dar a consemnat și două goluri. Murgia l-a învins pe Târnovanu, iar Deaconu a stabilit scorul final în minutul 90+6, aducând trei puncte prețioase pentru sibieni.

Ca urmare a acestui rezultat, FCSB a căzut pe locul 17 în clasament, având doar cinci puncte acumulate până acum. În schimb, Hermannstadt a urcat până pe locul 8 grație acestui succes, având acum opt puncte.