Farul Constanța a învins cu scorul de 5-3 formația Zimbru Chişinău într-o partidă amicală

Farul Constanța a înscris de cinci ori
Farul Constanța a înscris de cinci oriFarul Constanța
Echipa de fotbal Farul Constanța a învins formația moldoveană Zimbru Chişinău, cu scorul de 5-3 (5-1), , miercuri, într-o partidă amicală disputată la Baza Sportivă a Academiei Hagi din Ovidiu.

Conform site-ului oficial al grupării dobrogene, în meciul împărțit în două reprize a câte 60 de minute au marcat pentru gazde Ionuț Cojocaru (minutele 7 şi 27), Grigorian (11), Mihai Popescu (31), Rivaldinho (60), iar pentru Zimbru au înscris Justice (8), Alaribe (83) şi Pegza (116).

Antrenorul Gheorghe Hagi a folosit următorul unsprezece: Buzbuchi - M. Popescu, M. Bălaşa, Dănuleasă, Cr. Ganea - Queiros, N. Popescu, Vînă - Grigorian, Rivaldinho, I. Cojocaru. Au mai intrat pe parcurs: Ducan, Muşat - Cercel, Avramescu, Martinovic, Duțu, Nedelcu, Doicaru, Andronache, Dumitra, Sîrbu, Lazăr, Grosu, A. Ciobanu, Stoian, Bodişteanu, Grameni, Cocoş şi Băsceanu.

De partea cealaltă, la Zimbru Chişinău au evoluat: Cebotari - Dedechko, Burghiu, Zango, Sandu - Ibrahima, Răileanu, Macrițchii - Ali, Alaribe, Justice. Au mai intrat Tuhar, Curos, Pegza, Paulinho, Sarain, Bitcă, Radu, Dimitrişin şi Mihai.

La Farul au debutat în partida de miercuri ultimii trei sosiți în această vară, portarul Ducan, fundaşul Bălaşa şi mijlocaşul Ciobanu.

Acesta a fost al doilea meci de verificare al formației conduse de Gheorghe Hagi de la reluarea pregătirilor după înfrângerea cu 0-1 suferită în fața echipei bulgare Cerno More Varna la Ovidiu.

Farul va mai disputa până la începerea sezonului alte patru amicale, trei dintre ele cu Petrocub Hânceşti, campioana Moldovei, (29 iunie - ora 11:00, 29 iunie - ora 17:00 şi 3 iulie - ora 17:00) şi unul cu divizionara secundă CSA Steaua (5 iulie - ora 18:00).