Farul Constanța face scor cu Voluntari și urcă pe primul loc. Echipa lui Hagi a primit trei penalty-uriProfimedia
Farul Constanța a reușit să revină de la 0-1 și a bifat a doua victorie în noua ediție a Superligii de fotbal.

Farul Constanța - Voluntari 4-1

Dornici de revanșă după ce au fost eliminați din Champions League de Sheriff Tiraspol, constănțenii au început partida în atac. În minutul 2, Queiros a reluat cu capul periculos, însă mingea a fost respinsă de Vâlceanu. În minutul 9, oaspeții au reușit să înscrie la capătul unei acțiuni individuale a lui George Merloi.

Atacantul Voluntariului și-a trecut în cont al treilea gol al sezonului, după dubla din prima etapă. Tot Merloi a fost aproape să mai înscrie și în minutul 17, însă Buzbuchi a fost atent și a reușit să respingă.

Farul avea să egaleze în minutul 29. Carnat a fost faultat în careu, iar Larie a înscris și a restabilit egalitatea.

Carnat nu a mai putut continua și a fost preluat de o Ambulanță și transportat la spital pentru investigații medicale. Tot Merloi a fost aproape să o aducă din nou pe Voluntari în avantaj, șutul său la colțul scurt a fost însă respins de Buzbuchi.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Adam Nemec a fost aproape să readucă Voluntariul în avantaj, însă șutul lui a lovit bara (min. 47). După doar cinci minute, Rivaldinho este faultat în careu și arbitrul Ionuț Coza indică din nou punctul cu var. Tot Larie a executat și a înscris fără emoții.

În minutul 63, Voluntari este aproape de egalare, dar șutul lui Doru Andrei lovește transversala. Farul ave să-și mărească avantajul în minutul 65, când Ionuț Vână a șutat imparabil.

Statistici meci
Statistici meciStats Perform

Rivaldinho a fost cât pe ce să-și treacă numele pe lista marcatorilor, însă a lovit bara din doar metri lateral stânga. Scorul final a fost stabilit în ultimele minute de prelungiri. Ionuț Vână a fost faultat în careu, iar Farul a primit al treilea penalty. Același Larie a executat și de această dată și a reușit să înscrie din nou.

Farul Constanța face șase puncte după primele două etape și se pregătește pentru partida din Conference League, contra armenilor de la Urartu. Voluntari urmează să dispute următoarea partidă tot în deplasare, pe terenul lui Petrolul Ploiești.