FC Voluntari - UTA Arad 1-1. Moment bizar oferit de VAR

FC Voluntari - UTA 1-1
FC Voluntari - UTA 1-1UTA Arad Facebook
FC Voluntari a terminat la egalitate cu UTA Arad, 1-1 (1-1), sâmbătă, pe teren propriu, sâmbătă, într-un meci din etapa a treia a fazei play-out a Superligii de fotbal.

Oaspeții au deschis scorul prin olandezul Desley Ubbink (9), ilfovenii egalând prin Marcelo Lopes (21).

FC Voluntari este neînvinsă de șapte etape, în care a obținut trei victorii și patru egaluri.

UTA a obținut primul său punct în ultimele patru deplasări.

În sezonul regulat, FC Voluntari s-a impus cu 3-0 pe teren propriu, iar meciul de la Arad s-a terminat la egalitate, 1-1.

Record VAR! 9 minute de așteptare pentru o fază bizară

În minutul 28, Marcelo Lopes i-a pasat lui Aliji, iar acesta l-a depășit pe Batha și i-a strecurat mingea printre picioare lui Benga. Balonul a ajuns apoi la Nemec, care l-a introdus în poartă.

Începând din acel moment, perechea din camera VAR (Sebastian Colțescu și Vlad Bârleanu) a avut nevoie de 9 minute pentru a-și da seama dacă trebuie sau nu validat golul, deoarece Aliji se afla într-o poziție suspectă de ofsaid.

Reluările TV nu au fost de mare ajutor pentru aceștia, deoarece jucătorul vizat nu apărea în cadru în momentul pasei. Într-un final, au apelat la o reluare „verticală”, perpendiculară pe fază, și nu din lateral, cum ar fi fost normal. Cei doi au stabilit că Aliji era în ofsaid, iar golul a fost anulat.

Vezi mai multe statistici pe platforma Flashscore!