FCSB, la primul eșec din acest sezon! Golgheterul Zivulic înscrie superb pentru Oțelul în Ghencea

FCSB, învinsă cu 2-0 de Oțelul în Ghencea
FCSB, învinsă cu 2-0 de Oțelul în GhenceaProfimedia
În runda cu numărul 3 din Superliga României, FCSB a înregistrat prima înfrângere din actualul sezon. Pe Stadionul Ghenea, trupa lui Charalambous a fost învinsă cu scorul de 2-0 de Oțelul lui Dorinel Munteanu.

FCSB - Oțelul 0-2

FCSB a avut multe schimbări în echipa trimisă în teren: Ștefan Târnovanu, Alex Băluță, Risto Radunovic sau Joyskim Dawa fiind doar pe banca de rezerve, în vreme ce Darius Olaru și Adrian Șut (accidentat) nici măcar nu au fost incluși pe foaia de joc, antrenorul Charalambous preferând să odihnească titularii importanți ai roș-albaștrilor pentru meciul decisiv cu Maccabi Tel Aviv din preliminariile UCL.

După primele 10 minute de joc, Miculescu a dat primul semnal la poarta lui Popescu. Atacantul lui FCSB a fost apoi autorul celei mai mari ratări din prima repriză.

Chiar înainte de pauză, Oțelul a reușit să dea lovitura în Ghencea, la prima ocazie în dreptul formației conduse de Dorinel Munteanu. Juri Cisotti a profitat de o pasă greșită a lui Chiricheș și nu i-a dat nicio șansă portarului Vlad pentru a-i duce pe gălățeni în avantaj.

Până ca cele două formații să intre la cabine, oaspeții au irosit o șansă imensă de a face 2-0 prin Samuel Teles, care nu a nimerit cadrul porții deși a fost găsit într-o poziție bună în interiorul careului, la o fază la care Vlad Chiricheș a gafat din nou în defensiva roș-albastră.

Note
NoteFlashscore

În actul secund, Charalambous a apelat la serviciile lui Daniel Popa, Marius Ștefănescu și Alex Băluță. Ultimii doi au conlucrat și au creat o ocazie bună de a aduce egalarea pentru bucureșteni, însă portarul Iustin Popescu a parat lovitura de cap expediată de Băluță.

Golul a venit însă tot în poarta lui Vlad și a fost o adevărată capodoperă. Croatul Diego Zivulic a reluat superb din voleu o minge respinsă de apărarea roș-albastră și este în acest moment golgheterul Superligii, cu 3 reușite în tot atâtea partide.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

După încasarea golului 2, fanii celor de la FCSB au scandat împotriva echipei, campioana din sezonul trecut fiind fără victorie după primele 3 etape de campionat, acumulând doar 2 puncte.

De partea cealaltă, Oțelul lui Dorinel Munteanu devine lider provizoriu în Superliga României, cu 7 puncte, la o singură lungime distanță de Sepsi OSK, covăsnenii având victorii pe linie în acest debut de sezon.