FCSB, scor fluviu contra unei echipe de amatori în primul amical al verii

Jucătorii de la FCSB sărbătoresc un gol
Jucătorii de la FCSB sărbătoresc un golFCSB/Facebook
Campioana a câştigat cu 8-0 partida disputată contra celor de la CSV Apeldoorn, o formaţie din Liga a 5-a din Olanda. A fost primul meci amical jucat în stagiul de pregătire din Olanda.

FCSB îşi desfăşoară cantonamentul de vară în Olanda. Amatorii de la CSV Apeldoorn au fost cei care au acceptat rolul de partener de antrenamente pentru câștigătoarea SuperLigii României.

Elias Charalambous l-a trimis în teren, încă din primul minut al duelului amical, pe Alexandru Musi.

Mijlocaşul a revenit de la Petrolul unde fusese împrumutat şi va fi o variantă pentru campioni, pentru regula U21, în sezonul viitor.

Din primul 11 au lipsit Vlad Chiricheş, Marius Ştefănescu sau Malcom Edjouma.

Nici Daniel Popa sau David Kiki nu au început din primul minut duelul cu Apeldoorn, însă au fost trimişi în teren la pauză, atunci când Elias Charalambous a schimbat toată echipa.

Mihai Lixandru, Alexandru Băluţă, cu o „dublă”, şi Luis Phelipe, au punctat pentru FCSB în prima repriză, scorul la pauză fiind de 4-0.

În repriza a doua, Marius Ştefănescu cu o dublă, Nana Antwi şi David Miculescu au completat scorul.

Antrenorul Elias Charalambous a folosit două formule de echipă, câte una în fiecare repriză.

În prima repriză au evoluat A. Vlad - V. Crețu, Ngezana, Haruț, Radunovic (căpitan) - Lixandru, Pandele - Musi, Al. Băluță, Luis Phelipe - Radaslavescu.

În repriza a doua au jucat: Udrea - Dawa, Chiricheş, Panțîru - Antwi, Alhassan, Edjouma, Kiki - M. Ştefănescu, Miculescu, Toma.

De precizat că din cantonamentul FCSB-ului lipsesc doi jucători, din motive medicale: Alexandru Pantea care încă nu s-a refăcut după o accidentare și Octavian Popescu, care a fost operat.

De asemenea, Florinel Coman, Darius Olaru, Adrian Şut şi Ştefan Târnovanu se află la EURO 2024 în Naționala României.

FCSB va disputa următorul meci amical vineri, de la ora locală 16:00 (17:00, ora României), împotriva celor de la Almere City FC.

Roş-albaştrii vor reveni în ţară la începutul lunii iulie, dat fiind faptul că pe 9 iulie vor disputa primul meci din preliminariile Champions League. Totodată, pe 4 iulie, FCSB se va duela cu Corvinul, în Supercupa României.