Final de sezon! Dinamo nu a convins la Miercurea Ciuc, dar rămâne în Liga 1

Dinamo s-a impus în dubla manșă cu Csikszereda
Dinamo s-a impus în dubla manșă cu CsikszeredaProfimedia
Dinamo București a obținut o remiză, 0-0, pe terenul celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc și cu scorul de 2-0 la general a câștigat barajul pentru menținerea în Liga 1.

După un început echilibrat, Csikszereda a reușit să marcheze în minutul 14 cu o super execuție a lui Jebari de la 30 de metri, însă golul a fost anulat pentru un offside la limită în faza de construcție.

Partida a fost întreruptă în minutul 20, după ce fanii dinamoviști au cerut vehement intervenția medicilor. Din primele informații se pare că a fost vorba de un fan care a căzut din tribuna unde stăteau fanii oaspeților.

Jocul s-a reluat după câteva minute, iar Dinamo a devenit mai incisivă, Politic lovind bara transversală din interiorul careului, doar pentru ca ”centralul” Horațiu Feșnic să întoarcă faza pentru un alt offside.

Gazdele au suferit o lovitură grea cu puțin timp înainte de trecerea primei jumătăți de oră, când cel mai bun jucător al lor, Jebari, s-a accidentat și a fost scos pe brațe de staff-ul medical al celor de la Csikszereda.

Dinamo a continuat să se apere cu precizie și a încercat să speculeze pe contraatac spațiile din defensiva adversă, dar marile ocazii au întârziat să apară, ciucanii fiind nevoiți să renunțe la un al doilea jucător, după ce Veres s-a accidentat și nu a mai putut continua partida.

Singurul moment al dinamoviștilor care poate fi inclus la capitolul ocazii s-a consumat în primul minut de prelungiri al primei reprize, când Pavicic a șutat de la marginea careului, dar mingea a trecut confortabil pe lângă poarta lui Gyenge.

În schimb, la poarta cealaltă Babati a fost la un pas de a găsi plasa porții lui Golubovic, însă reluarea sa l-a depășit pe goalkeeperul ”câinilor”, dar s-a scurs puțin pe lângă bară.

Statistica primei reprize
Statistica primei reprizeFlashscore

Csikszereda a fost la un pas de a deschide scorul imediat după reluare, dar Babati a reluat pe lângă poarta goală din trei metri.

Câteva minute mai târziu, Golubovici a fost serios întrebuințat la un șut de la mare distanță expediat de Gal-Andrezly, mingea fiind scoasă de sub transversală de portarul ”câinilor”, pentru ca un alt șut la colțul scurt al aceluiași jucător să se oprească în plasa laterală, Golubovic fiind prins pe picior greșit.

Asaltul ciucanilor nu s-a oprit aici, portarul dinamovist având în continuare mult de lucru, fiind nevoie de două intervenții spectaculoase la șuturi care s-ar fi putut transforma lejer în unele dintre cele mai frumoase goluri ale sezonului.

Una dintre puținele fazele periculoase ale oaspeților a venit la capătul unui contraatac finalizat moale de Abdallah, care a șutat direct în brațele portarului.

S-a terminat 0-0, iar Dinamo își păstrează locul în prima ligă după al treilea baraj în tot atâtea sezoane și va continua cel mai probabil alături de croatul Zeljko Kopic, care a anunțat că o decizie în privința viitorului va fi luată în zilele următoare.