Gică Hagi a reacționat după egalul cu Petrolul Ploiești: ”Ce-mi spuneți mie? Nu e treaba mea”

Petrolul Ploiești - Farul Constanța 1-1
Petrolul Ploiești - Farul Constanța 1-1Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia
Meciul dintre Petrolul Ploiești și Farul Constanța din etapa a 9-a a SuperLigii s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1.

Farul a deschis scorul prin Denis Alibec, care a marcat în minutul 60 cu un șut din unghi, după o pasă decisivă de la Ionuț Vînă. Petrolul a egalat în minutul 83, când Gicu Grozav a înscris cu ajutorul devierii lui Alexandru Tudorie, la o centrare a lui Mario Bratu.

Gică Hagi s-a arătat nemulțumit de modul în care jucătorii săi, Sîrbu și Dănuleasa, au gestionat faza defensivă la golul egalizator al Petrolului. Totuși, Hagi l-a lăudat pe Denis Alibec pentru prestația sa excelentă. Când a fost întrebat despre durata analizei VAR, managerul Farului a evitat să comenteze în detaliu și a părut iritat de subiect.

”Greșeli în ultimele minute, nu doar golul... În ultimele minute pierdem controlul. Un adversar care riscă și nu putem să mai jucăm, pierdem mingile cu o ușurință incredibilă. Să pierzi un om în careu, când te uiți la video și le spui... Asta e, ăsta e fotbalul! Sper să învețe din asta.

Ce-mi spuneți mie? (n.r.- despre faptul că golul Petrolului a fost analizat 8 minute) Lucrez acolo? Nu e treaba mea. Am făcut față, puteam să ne descurcăm și mai bine. Un punct, trebuie să fim mult mai atenți. Alibec e Alibec. De aia e la echipa națională, e singurul de la noi. A făcut diferența, nu mă așteptam să reziste atât de mult, dar e nouar și știe să-și gestioneze energia, chiar dacă nu e pregătit 100%.

Trebuie să vedem ce spunem. Noi, antrenorii, trebuie să vorbim cu jucătorii, să le spunem. Dănuleasa, pierde omul (n.r.- la golul lui Grozav). Dar și Dan (n.r.- Sîrbu) trebuia să urmărească omul. De ce s-a dus Grozav acolo? Experiență! Ei sunt tineri și o să învețe.

Nu știu când o să vină Larie. Bogdan (n.r.- Țîru) a trecut printr-un moment foarte greu, fratele lui a decedat acum câteva zile. E un tip puternic, e fostul nostru căpitan. Vedem când o să apară și el. Drumul e lung, dar e bine când ai și genul acesta de evenimente, să înveți din ele”, a declarat Gică Hagi.