Gică Hagi, discurs dur după victoria cu Hermannstadt: ”Vreți să-mi închideți gura?”AFP
Farul Constanța a reușit o victorie la limită cu Hermannstadt, scor 3-2, într-un meci spectaculos cu goluri superbe, dar Gheorghe Hagi nu s-a putut stăpâni și a vorbit despre toate lucrurile care îl deranjează în fotbalul românesc. În plus el a anunțat că este pregătit să cedeze clubul unor oameni care sunt capabili să facă performanță la nivel european.

Brazilianul Rivaldinho a deschis scorul pentru ”marinari” în minutul 7, dar sibienii au egalat imediat după pauză, prin mijlocaşul italian Alessandro Murgia, în minutul 48, care a marcat spectaculos cu un şut din voleu din marginea careului.

La scurti timp, Farul s-a desprins cu două goluri marcate în următoarele zece minute, de armeanul Narek Grigorian, cu un lob din unghi peste portarul Cătălin Căbuz, şi de Rivaldinho, din centrarea aceluiaşi Grigorian.

FC Hermannstadt a mai înscris o dată pe final, prin Dragoş Iancu, în urma unui corner.

”Vreți să nu mai vorbesc?”

Imediat după încheierea partidei, în ciuda succesului, Gică Hagi s-a dezlănțuit. A adunat multe frustrări și crede că lucrurile nu se îndreaptă într-o direcție bună.

Și a făcut-o exact la meciul 500 ca antrenor!

”De când m-am lăsat de fotbal am avut două lucruri pe care mi le-am dorit: să fac o academie frumoasă și munca mea de antrenor, care îmi place”.

”Vreți să nu mai vorbesc? Vreți să-mi închideți gura? Hagi nu a răbufnit, Hagi a spus realitatea. Este realitatea, poate e dureroasă, dar asta este. Eram sus, iar acum nu mai sunt. Toată România mă iubește, probabil unora nu le cade bine. Și eu greșesc, și eu mai fac, mai pierd meciuri. Sunt și eu om, dar cred că am făcut lucrurile bine”, a spus Hagi într-o tiradă la adresa celor care nu îi apreciază munca și aportul la dezvoltarea fotbalului românesc.

”Aștept ca cineva să preia Farul și să-l ducă la un alt nivel”

Hagi a repetat mesajul pe care l-a transmis în conferința de presă premergătoare partidei. Acela că este pregătit să cedeze clubul unor oameni care sunt capabili să facă performanță la nivel european.

”Eu sunt fotbalist, nu sunt miliardar și nu am cum să fiu acționar majoritar la Farul. Vreau să-mi văd de meseria de antrenor, dacă sunt bun să rămân, dacă nu, mă duc acasă. Eu am investit cât am putut, acum aștept să vină cineva și să ducă Farul la un alt nivel. În Europa nu a excelat și trebuie să fie și acolo”, a spus Gică Hagi.

”Mai mult de atât Farul n-o să facă, n-are cum, cu toate că are cea mai bună infrastructură, academie, ce vrem mai mult?”, a continuat tehnicianul Farului.

Hagi a discutat și despre victoria cu Hermannstadt. Nu este total mulțumit de nivelul echipei, dar are încredere în lot.

”Avem nevoie să creștem ca și grup, ca și vestiar. Unele lucruri s-au schimbat. Au nevoie de timp, ușor, ușor sper să ne revenim”.

”E important că atacanții au marcat. Mijlocașii aleargă mult, fundașii intră și ei mai bine, eu zic că am jucat bine chiar dacă am luat goluri”.

Hagi a vorbit inclusiv despre situația lui Mihai Popescu, fundașul schimbat după primele 30 de minute.

”Mihai Popescu a avut o zi proastă. Nu i-a ieșit nimic, trebuia să schimb, așa am simțit”.