Giuleștiul fierbe! ”Demisia, demisia” au strigat fanii furioși după un alt meci fără victorie

Sepsi pleacă cu un punct din Giulești
Sepsi pleacă cu un punct din GiuleștiProfimedia
Rapid București are parte de un start de sezon dezastruos. După patru etape, giuleștenii nu au încă nicio victorie, remizând și cu Sepsi pe teren propriu, scor 2-2.

Rapid București - Sepsi Sf. Gheorghe 2-2

Debutul de partidă a fost unul nebun de-a dreptul, în trei minute marcându-se deja două goluri. Mai întâi, Blazek a comis o uriașă eroare în defensivă, oferindu-i practic o pasă decisivă lui Varga, care a deschis scorul pentru oaspeți în primul minut de joc.

Doar două minute mai târziu, mijlocașul și-a răscumpărat greșeala, reușind să egaleze după o bâlbâială în careul covăsnean la o fază fixă.

Petrila a dus Rapidul în avantaj în minutul 42. Hasani l-a lansat excelent pe culoar, iar giuleșteanul l-a executat pe Niczuly pentru a le da gazdelor un respiro înainte de pauză.

Fără antrenorul Neil Lennon pe bancă, plecat din țară din cauza decesului mamei sale, Rapid l-a pierdut pe Burmaz, care a fost preluat imediat de ambulanță după o gravă accidentare suferită la scurt timp după reluarea partidei.

Giuleștenii au scăzut foarte mult ritmul și le-au permis oaspeților să devină din ce în ce mai periculoși, iar acest lucru s-a concretizat pe tabela de marcaj în minutul 69, când Debeljuh a marcat golul de 2-2, după o altă eroare defensivă.

S-a terminat 2-2, iar Rapid rămâne fără victorie după patru etape (3E, 1Î) și ocupă locul 12, în timp ce Sepsi a adunat până acum 8 puncte (2V, 2E) și este pe 4 în campionat.

La final, suporterii nemulțumiți și-au admonestat jucătorii timp de minute bune și au strigat ”Demisia, demisia!”, scandând în același timp numele lui Marius Șumudică, aflat în tribună la acest meci. Giuleștiul fierbe, iar patronul Dan Șucu ar putea fi nevoit să ia o decizie radicală mult mai rapid decât s-ar fi gândit.