Jucătorul care vrea la EURO 2024. "Domnul selecționer ia deciziile și aștept să mă cheme"

CFR Cluj - Rapid 3-2
CFR Cluj - Rapid 3-2Profimedia
CFR Cluj a reușit să facă dubla în play-off în fața Rapidului. După ce s-au impus în Giulești cu 4-1, clujenii au câștigat și returul din Gruia cu 3-2.

După un început echilibrat de partidă, cu puține ocazii de poartă, lucrurile s-au animat brusc după primul sfert de oră.

Rapid a deschis scorul în minutul 16 prin Krasniqi, kosovarul reușind să îl învingă pe Sava cu un șut bine plasat din afara careului, dar bucuria oaspeților a fost de scurtă durată.

Patru minute mai târziu, Bîrligea a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap după centrarea lui Philip Otele.

Nigerianul și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 30, când a șutat plasat la colțul scurt, unde tânărul Ungureanu nu a putut interveni deși era colțul pe care trebuia să îl protejeze.

Prima mare ocazie a reprizei secunde a venit în minutul 55, când Petrila a pătruns în careu, l-a driblat pe Mogoș dar șutul său a fost blocat in extremis de Sava.

La faza imediat următoare s-a făcut 3-1 pentru CFR Cluj. O pasă perfectă a lui Bîrligea l-a lăsat pe Otele singur cu Ungureanu și l-a executat pe portarul giuleștenilor cu un șut la ”păianjen”.

Patru minute mai târziu (60), Rapid a reușit să reducă din handicap grație unei reușite de excepție a lui Burmaz, care a marcat direct din lovitură liberă cu un șut care s-a oprit în vinclul porții clujene.

"Am avut moral odată cu venirea lui Dan Petrescu"

Cu performanțele sale remarcabile în acest sezon, atacantul român Bîrligea a demonstrat nu doar abilitățile sale fotbalistice, ci și determinarea și dorința de a ajunge la un nivel superior în cariera sa. Cu un total impresionant de 13 goluri și 6 pase decisive în acest sezon, tânărul în vârstă de 24 de ani a captat atenția nu doar a suporterilor de club, ci și a iubitorilor fotbalului din întreaga țară.

Cu privire la echipa națională, Bîrligea visează să îmbrace tricoul național al României. Participarea la Campionatul European este unul dintre cele mai mari visuri ale sale, iar fiecare gol și pasă decisivă aduce mai aproape de acest obiectiv.

”Era foarte important să avem continuitate, să avem victorii și suntem foarte mulțumiți. Am avut moral odată cu venirea lui Dan Petrescu. Anul ăsta a fost destul de greu, pentru că am avut mai mulți antrenori. Pentru mine n-a fost nimic diferit, deoarece am lucrat și înainte cu Dan Petrescu.

Sunt fericit că mă înțeleg așa bine cu Otele, dar și pentru faptul că am ajutat echipa. Suntem fericiți că sezonul acesta am avut atâtea reușite. Mai sunt două meciuri și vedem după dacă suntem favoriți la locurile europene.

Nu pot să zic eu asta (n.r.-dacă merit la echipa națională), nu pot să vorbesc despre alții. Domnul selecționer ia deciziile și aștept să mă cheme. S-a vorbit mult despre titlu, dar acum vrem să ajungem în Europa, iar apoi o să vedem și ce se întâmplă cu lupta la titlu”, a declarat Daniel Bîrligea