Kopic a găsit cauza accidentărilor dese de la Dinamo după egalul cu Oțelul:” Trecem prin momente dificile”

Zeljko Kopic
Zeljko Kopic ČTK / imago sportfotodienst / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES/Profimedia
Dinamo a remizat, în deplasare, scor 1-1, cu Oțelul Galați, într-un meci din cadrul etapei a 10-a din SuperLigă.

Dinamo a deschis rapid scorul prin Astrit Selmani în minutul 18 din penalty, dar Galați a egalat imediat, în minutul 22, prin Frederic Maciel.

În repriza a doua, moldovenii ar fi putut beneficia de o lovitură de pedeapsă, când Cătălin Cîrjan a atins mingea cu mâna în propriul careu, dar arbitrul Flueran a decis să nu acorde penalty pentru gazde după ce a revăzut faza.

Dinamo putea da lovitura în minutul 90, când Caragea a primit o pasă ideală în fața porții de la Cristi Costin, dar nu a reușit să-l învingă din câțiva metri pe Iustin Popescu, care a avut o paradă de senzație.

Partida s-a încheiat cu scorul de 1-1, iar în urma acestui rezultat, Oțelul rămâne pe locul secund al clasamentului, cu 17 puncte.

Dinamo ocupă poziția a treia a ierarhiei, cu 16 puncte dar un meci mai mult.

Continuă problemele cu accidentările la Dinamo

La interviurile de după meci, croatul Zeljko Kopic s-a declarat mulțumit de prestația elevilor săi, dar a ridicat o problemă care devine deja cronică la Dinamo: accidentările.

Tehnicianul croat a explicat că mai mulți jucători s-au confruntat cu probleme medicale după întoarcerea de la echipele naționale.

"Noi avem probleme cu accidentările, de la pauzele echipelor naționale", a identificat tehnicianul cauza acestei ”epidemii” de accidentări.

”Terenul nu este perfect, iar aceste microtraume sunt mai numeroase. Trebuie să trecem prin aceste momente dificile și să așteptăm momentul când vor fi refăcuți toți jucătorii”.

”Șansele să se accidenteze la nivel muscular sunt destul de mari. Cisse a avut aceeași problemă. Sunt momente dificile”, a deplâns Kopic situația.

Totuși croatul este mulțumit de punctul obținut: "A fost bine, sunt mulțumit. Au dominat în prima repriză, am avut un pressing bun. Noi am marcat din penalty, dar nu am avut o posesie bună. Am început să controlăm mai mult în a doua repriză. Am oferit sanșa mai multor jucători tineri”, a declarat Kopic după meci.