Kopic, în al nouălea cer: ”Am meritat victoria la 3 goluri diferență!” Jucătorul remarcat de croat

Zeljko Kopic
Zeljko KopicProfimedia
Dinamo București a învins categoric Petrolul Ploiești cu 4-1, într-un meci din etapa a doua a SuperLigii României.

Sub comanda lui Zeljko Kopic, ”câinii” par să fie o cu totul altă echipă față de cea care se zbătea sezonul trecut să nu retrogradeze.

La capătul unei partide entuziasmante duminică seară pe ”Arcul de Triumf”, Dinamo a obținut prima victorie în SuperLigă, după ce în prima etapă condusese cu 2-0 pe CFR Cluj, dar a fost învinsă pe final cu 3-2.

Croatul Zeljko Kopic nu s-a ferit de cuvinte mari, chiar dacă este conștient că va fi un drum lung și Dinamo va mai avea căderi.

Antrenorul bucureștenilor spune că echipa sa a meritat să marcheze cele patru goluri și să-și treacă în cont toate cele trei puncte.

”Bineînțeles că mai avem lucruri de îmbunătățit, dar am văzut lucruri pozitive în această seară. Cred că am meritat să câștigăm la trei goluri diferență.”

”Trebuie să rămânem pe aceeași strategie. Această perioadă de tranziție este foarte importantă pentru Dinamo. Ar fi perfect să avem mereu eficiență 100%, dar nu o să fie mereu așa. Trebuie să fim și mai puternici la mijloc, să fim și mai puternici în dueluri”, a precizat tehnicianul croat.

Cătălin Cîrjan, noul motor al atacului

Kopic l-a lăudat pe atacantul Cătălin Cîrjan, cel care a marcat în ambele partide, cea cu Petrolul și cea din prima etapă contra celor de la CFR Cluj.

”Am văzut la Cîrjan, l-am urmărit și am văzut ceva special la el. Mai sunt lucruri de îmbunătățit. A înscris două goluri frumoase. E un superprofesionist. Sper că va fi din ce în ce mai bun”, a spus Zeljko Kopic după meci.

Pentru Dinamo a deschis scorul Abdallah în minutul 12. Remarcatul Cătălin Cîrjan a marcat pentru 2-0 în minutul 41, iar Selmani a dus scorul la 3-0 în minutul 61.

De la Petrolul, Țicu a redus din diferență în minutul 82. Pe final, Politic a marcat din lovitură de la 11m în minutul 86.