Live Blog Superligă: Clasamentul la finalul etapei a cincea

Flashscore vă prezintă principalele evenimente, declarații și imagini din cadrul etapei cu numărul 5 din Superliga României.
Clasament
ClasamentFlashscore

Poli Iași - Dinamo București 2-2

Petrolul Ploiești - U Cluj 0-0

Petrolul Ploiești și Universitatea Cluj au încheiat la egalitate, scor 0-0, duelul din etapa a cincea.

Chiar dacă au ratat șansa de a urca pe primul loc în clasament, la egalitatea cu Univ. Craiova și Oțelul Galați, clujenii rămân neînvinși în acest sezon.

Ploieștenii bifează al treilea meci fără înfrângere după un început ezitant de sezon.

Citește cronica partidei AICI

Derby-ul rundei se joacă la Sfântul Gheorghe de la ora 19:00. Cele două sunt pe locurile 2 și 4 cu câte 8 puncte.

În ediția trecută a SuperLigii, oltenii au câștigat ambele întâlniri, 3-1 și 3-2.

H2H
H2HFlashscore

CFR Cluj - Unirea Slobozia

Niciuna dintre cele două formații nu a reușit să câștige în ultimele trei runde. Ardelenii și ialomițenii au obținut fiecare câte o singură victorie în actuala ediție a SuperLigii.

CFR a învins-o pe Dinamo cu 3-2, în timp ce Slobozia a câștigat pe terenul Farului, 1-0.

Este de așteptat ca Dan Petrescu să nu introducă toți jucătorii de bază, menajați pentru returul cu Maccabi Petah Tikva din turul 3 preliminar din Conference League.

Sâmbătă, 10 august

Gloria Buzău - Rapid București 1-1

Rapid rămâne fără victorie în SuperLigă. Nou-promovata Gloria Buzău a fost cea care s-a opus unui rezultat mult așteptat de suporterii alb-vișinii.

Golurile au fost marcate de  francezul Jayson Papeau, în minutul 10, pentru rapidiști și de Constantin Budescu  din penalty pentru buzoieni.

Cel mai bun  jucător de pe teren a fost Jayson Papeau.

Notele jucătorilor
Notele jucătorilorFlashscore

Alb-vișinii deschid repede scorul în deplasarea de la Buzău. Jayson Papeau a marcat în minutul 10.

Echipele de start:

Gloria Buzău-Rapid
Gloria Buzău-RapidFlashscore

UTA - Oțelul Galați 1-1

Oțelul Galați a scăpat victoria printre degete în deplasarea de la Arad. Gălățenii au condus la pauză cu 1-0 pe UTA, după golul marcat în minutul 13 de bosniacul Stipe Juric.

Lovitura de teatru a venit pe final, după o partidă aproape perfectă a elevilor lui Dorinel Munteanu.

UTA primește penalty în minutul 90+7, iar portughezul Joao Pedro nu ratează.

UTA - Oțelul
UTA - OțelulFlashscore

FC Hermannstadt - FC Botoșani 2-1

Hermannstadt obține prima victorie din acest sezon. Rezerva Cristian Neguț a adus victoria sibienilor în prelungirile partidei, după ce mai devreme, în  minutul 79, Ianis Stoica a înscris din lovitură liberă.

Botoșănenii deschiseseră scorul prin Șeroni în minutul 45+3.

FC Botoșani rămâne cu un singur succes după 4 meciuri în SuperLigă.

Echipele de start : Hermannstadt- Botoșani
Echipele de start : Hermannstadt- BotoșaniFlashscore

FC Hermannstadt şi FC Botoşani s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 14 ori, de două ori au câştigat sibienii, de şase ori s-au impus moldovenii, iar alte şase partide s-au terminat la egalitate.

O singură partidă s-a terminat fără gol marcat, pe 14 noiembrie 2022, cu botoşănenii în postura de gazde.

Cele mai multe goluri s-au înscris pe 4 septembrie 2023, FC Botoşani-FC Hermannstadt 2-2.

Cea mai recentă dispută directă din SuperLigă: 19 aprilie 2024, FC Hermannstadt - FC Botoşani 1-1, goluri înscrise de Daniel Neguţ, respectiv Sebastian Mailat.

Cele mai recente rezultate directe
Cele mai recente rezultate directeFlashscore

UTA Arad - Oțelul Galați, ora 19:00

UTA şi Oţelul s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 13 ori, de trei ori s-au impus arădenii, de şase ori au câştigat moldovenii, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate.

Cea mai mare diferenţă de scor s-a consemnat pe 5 aprilie 2003, UTA - Oţelul 3-0.

Cele mai multe goluri: 13 noiembrie 2023, UTA - Oţelul 2-4.

Cea mai recentă dispută directă din Superliga României: 25 aprilie 2024, UTA Arad - Oţelul 3-1, goluri marcate de Eric Omondi, Kevin Lucckassen, Rareş Pop, respectiv Juri Cisotti.

Gloria Buzău - Rapid București, ora 22:00

Gloria a pierdut precedentul meci disputat acasă, 1-2 cu Sepsi (22 iulie 2024), aceasta fiind şi singura înfrângere suferită de buzoieni într-un joc oficial disputat pe teren propriu în 2024, an în care au mai înregistrat din postura de gazde cinci succese şi două rezultate de egalitate.

Rapid este fără victorie în deplasare pe prima scenă din 10 februarie 2024, când a câştigat cu 1-0 pe terenul celor de la CFR Cluj. Au urmat afară trei remize şi şase partide pierdute.

Ultima dată când giuleştenii au întâlnit pe prima scenă o echipă buzoiană în Crâng a fost pe 9 mai 2009, Gloria - Rapid 0-1, marcator J. Pinto Ribeiro.

Echipe probabile

Gloria Buzău (4-3-3): Grebab - Traore, Turda, Dobroslavevici, Sălceanu - Akhmatov, Prejmerean, Canadjija - Ișfan, Matos, Tescan

Antrenor: Andrei Prepeliță

Rapid (4-2-3-1): Aioani - Braun, Pașcanu, Ignat, Borza - Kait, Oaidă - R.Pop, Papeau, Petrila - Rrahmani

Antrenor: Neil Lennon

Vineri, 9 august

FCSB - Farul Constanța 3-2

FCSB: Târnovanu - Antwi, Dawa, Chiricheș, Panțîru - Alhassan, Edjouma - Ștefănescu, Phelipe, Musi - Popa;

Rezerve: Vlad - Crețu, Haruț, Șut, Miculescu, Kiki, Lixandru, Pandele, Băluță, Olaru, Ngezana;

Farul: Buzbuchi - Popescu, Bălașa, Henrique, Ganea - Vînă, Nedelcu, Grameni - Iancu, Rivaldinho, Grygorian;

Rezerve: Ducan -  Grosu, Dănuleasa, Sîrbu, Queiros, Dican, Radaslavescu, Casap, Ciobanu, Doicaru, Stoian;

Diseară, de la ora 21:00 are loc duelul ultimelor două campioane ale României la fotbal. Roș-albaștrii sunt fără victorie în noul sezon.

Înainte de acest meci, Farul Constanța se află pe locul nouă în clasament, cu patru puncte în patru etape.

De cealaltă parte, FCSB are doar două puncte și este pe locul 15, dar campioana României are un meci mai puțin disputat.

La ambele echipe au avut loc reveniri importante. Florin Tănase s-a întors la FCSB, iar Denis Alibec a revenit la Farul.