Superliga LIVE: Șumudică pierde lamentabil în fața liderului din Liga 1 la revenirea în Giulești

Flashscore vă prezintă principalele evenimente, declarații și imagini din cadrul etapei cu numărul 9 din Superliga României.

Clasament Liga 1

Clasament Liga 1Flashscore

Rapid București - "U" Cluj 0-2

Citește aici cronica completă a partidei

Rapid București a pierdut primul meci pe teren propriu cu Marius Șumudică la conducere. Giuleștenii au fost învinși cu 2-0 de ”U” Cluj, care își consolidează poziția de lider în Liga 1.

Clujenii au făcut șah-mat apărarea rapidistă și a deschis scorul în Giulești prin Pereira (30).

Ardelenii au dublat avantajul în minutul 60, când Dan Nistor a transformat fără emoții din penalty.

Notele jucătorilor

Notele jucătorilorFlashscore

Echipele de start

Echipele de startFlashscore

UTA Arad - FC Hermannstadt 1-1

După o prima repriză fără goluri, doar cu două bare semnate de slovacul Andrej Fabry (1) pentru gazde și Alexandru Oroian (26) pentru oaspeți, a urmat o parte secundă mult mai animată. Oaspeții au fost cei care au reușit să deschidă scorul, Chițu finalizând cu capul un atac pozițional care i-a prins descoperiți pe arădeni în centrul defensivei.

Reușita a propulsat-o temporar pe FC Hermannstadt în zona locurilor de play-off, în timp ce fanii gazdă au început să scandeze ”Dacă fotbal nu jucați, de la UTA să plecați!”

A fost un îndemn căruia fotbaliștii celor de la UTA i-au dat curs, au început să joace un altfel de fotbal și au reușit să restabilească egalitatea din penalty, după un henț comis în careu de sibieni.

Joao Pedro a transformat fără emoții și a stabilit și scorul final, 1-1, chiar dacă în minutele de prelungire, Neguț a ratat o mare ocazie pentru sibieni, șutând cu efect din interiorul careului, însă puțin pe lângă poartă.

După acest rezultat, UTA rămâne pe locul 14, cu 8 puncte, fapt sancționat de fani, care au început să-și fluiere proprii jucători la finalului întâlnirii, mai ales că în acest sezon nu au experimentat gustul victoriei pe teren propriu. În schimb, FC Hermannstadt e prima sub linia play-off-ului, cu 12 puncte.

UTA Arad vs. FC Hermannstadt (ora 18:00) și Rapid București contra "U" Cluj (21:00) sunt ultimele două meciuri din etapa cu numărul 9 din Superliga României.

Rezultate etapa cu numărul 9
Rezultate etapa cu numărul 9Flashscore

Duminică, 15 septembrie

CFR Cluj - FCSB 2-2

VIDEO. Louis Munteanu a reușit o "dublă", dar FCSB a revenit pe final! Egal în derby-ul etapei cu numărul 9. Detalii aici.

Echipele de start CFR Cluj - FCSB
Echipele de start CFR Cluj - FCSBFlashscore

CFR Cluj ocupă în acest moment locul 4 în clasament cu treisprezece puncte din șapte meciuri. Au câștigat patru meciuri, au remizat unul și au pierdut două. Acasă au jucat cinci meciuri, cu trei victorii și două înfrângeri. Golaverajul  total al meciurilor lor de pe teren propriu este de 11:7. În ultimul lor meci competitiv, CFR Cluj a învins Farul Constanța cu scorul de 3:0.

Jucătorii cheie pentru CFR Cluj sunt Beni Nkololo, Adrian Păun și Mohammed Kamara, toți selectați pe baza ratingului mediu din ultimele cinci meciuri din competiție.

FCSB ocupă în prezent locul 10 în clasament, cu opt puncte din șapte meciuri. Au câștigat două meciuri, au remizat două și au pierdut trei. În deplasare, au jucat două meciuri, au remizat unul și au pierdut unul. Golaverajul total al meciurilor din deplasare este 2:4. În ultimul lor meci competitiv, FCSB a câștigat împotriva FC UTA Arad cu scorul de 2:0.

Jucătorii cheie pentru FCSB sunt Siyabonga Ngezana, Marius Ștefănescu și Malcom Edjouma, toți selectați pe baza ratingului mediu din ultimele cinci meciuri din competiție.

În ultimele cinci meciuri dintre CFR Cluj și FCSB din această competiție, CFR Cluj a câștigat un meci, FCSB a câștigat trei meciuri, iar un meci s-a încheiat la egalitate. Ultimul meci dintre aceste echipe a avut loc în mai 2024, când CFR Cluj s-a impus cu scorul de 1:0.

VEZI ȘI - Nicușor Bancu a răbufnit după partida cu Poli Iași: "Nu știu de ce am mai jucat ultimele minute"

Poli Iași - Universitatea Craiova, 2-0

Chiar dacă ploaia și-a făcut simțită prezența și a îngreunat jocul, partida a fost una animată, cu ocazii de ambele părți. Ieșenii au ratat o ocazie mare în prima repriză, dar Kamberi a reușit să înscrie mai târziu, în minutul 30, iar echipa antrenată de Emil Săndoi a intrat la vestiare cu avantaj.

A doua repriză a fost plină de ocazii. Universitatea Craiova a primit o lovitură de la unsprezece metri, dar Alex Mitriță a trimis mingea departe de poartă. Astfel, scorul a rămas neschimbat. Au urmat mai multe ocazii pentru olteni, dar fără rezultat.

S-au dus lupte grele în ultima fază a meciului, iar Poli Iași a stabilit scorul final, 2-0, Tailson fiind marcatorul golului final.

Așadar, Emil Săndoi și-a făcut debutul cu dreptul pe banca ieșenilor, reușind să aducă cele trei puncte.

Echipele de start Poli Iași - Univ. Craiova
Echipele de start Poli Iași - Univ. CraiovaFlashscore

Poli Iași ocupă în prezent locul 14 în clasament, cu un total de opt meciuri disputate. Ei au câștigat două meciuri, au remizat unul și au pierdut cinci. Golaverajul lor total în aceste meciuri este 8:15. Acasă, Poli Iași se află pe locul 11, cu o victorie, o remiză și două înfrângeri în patru meciuri, cu un golaveraj total de 5:6. În ultimul meci competițional, Poli Iași a întâlnit FC Hermannstadt și a pierdut cu scorul de 6:2.

Jucătorii cheie pentru Poli Iași sunt Alin Roman, selecționat pe baza ratingului mediu al ultimelor cinci meciuri din competiție, Andrei Gheorghiță, care se află pe locurile 10-16 în clasamentul celor mai multe asissturi, cu două pase decisive, și Mihai Bordeianu, care nu a pierdut niciun minut în ultimele cinci meciuri.

Univ. Craiova ocupă în acest moment locul 2 în clasament, cu opt meciuri disputate. Au câștigat patru meciuri, au remizat trei și au pierdut unul. Golaverajul lor total în aceste meciuri este de 15:7. În meciurile din deplasare, Univ. Craiova se află pe locul 3 cu două victorii, o remiză și o înfrângere din patru meciuri, cu un golaveraj total de 5:3. În ultimul meci competițional, Univ. Craiova a înfruntat Rapid București și meciul s-a încheiat la egalitate, 1:1.

Jucătorii cheie pentru Univ. Craiova sunt Alexandru Mitriță, care ocupă locul 1 în clasamentul celor mai buni marcatori cu șase goluri, Lyes Houri, care se află pe locurile 10-16 împărțite în clasamentul celor mai multe assisturi cu două pase decisive, și Mihai Căpățână, selectat pe baza ratingului mediu al ultimelor cinci meciuri din competiție.

VEZI ȘI - Gigi Mulțescu, legenda lui Dinamo, s-a stins din viață. "Îți mulțumim pentru tot!"

VEZI ȘI - Marian Barbu va arbitra CFR Cluj - FCSB, George Rareş Vidican va "fluiera" Poli Iaşi - Universitatea Craiova

Meciurile zilei
Meciurile zileiFlashscore

Sâmbătă, 14 septembrie

Petrolul Ploiești - Farul Constanța, 1-1

Farul obține un egal cu Petrolul Ploiești. Denis Alibec reușește un gol spectaculos. Detalii aici.

Echipele de start Petrolul - Farul
Echipele de start Petrolul - FarulFlashscore

VEZI ȘI - Claudiu Petrila n-a mai rezistat și a vorbit despre Neil Lennon: "Dacă am fi continuat la fel..."

Gloria Buzău - Oțelul Galați 0-0

Eugen Neagoe nu a început rău la Gloria Buzău. Echipa antrenată de acesta a scos un rezultat de egalitate, scor 0-0, cu Oțelul lui Dorinel Munteanu. Ba chiar mai mult, buzoienii au fost mai periculoși.

Pe final, Stevanovic a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat, iar Oțelul a terminat partida în zece oameni.

Oțelul Galați este una dintre cele două echipe neînvinse din Superliga, alături de Universitatea Cluj. Până în prezent, Oțelul a reușit să obțină patru victorii și trei remize, situându-se într-o poziție favorabilă pentru calificarea în play-off. Acesta ar fi cel de-al patrulea rezultat de egalitate.

În contrast, echipa din Buzău are un parcurs mai modest. Până acum, buzoienii au reușit doar o victorie, în meciul din runda a treia împotriva Poli Iași, două remize și cinci înfrângeri. Această performanță i-a plasat pe ultimul loc în clasament, având nevoie de mai multe puncte pentru a-și îmbunătăți poziția.

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

Gloria Buzău - Oțelul Galați
Gloria Buzău - Oțelul GalațiFlashscore

Vineri, 13 septembrie

Dinamo București - Unirea Slobozia 1-0

Pospelov a fost aproape să deschidă scorul în minutul 28, dar portarul dinamovist, Golubovic, a intervenit excelent la șutul din afara careului. Cătălin Cîrjan a marcat după cinci minute, la capătul unei combinații rapide care a făcut șah mat apărarea Sloboziei. În minutul 40, Milanov a fost aproape de reușită, însă lovitura lui de cap a lovit bara laterală a porții apărate de Rusu.

După ce în prima repriză a dominat jocul, Dinamo a căzut în partea secundă. Încă din primele secunde ale reprizei Golubovic a avut o nouă intervenție salvatoare în fața lui Afalna. Selmani a fost aproape să majoreze avantajul, însă șutul său din minutul 48 a fost respins în corner de Rusu. Portarul dinamovist a fost din nou pus la grea încercare de Camara, care a reluat cu capul din șase metri. Golubovic a fost din nou pe fază și a reușit să se opună și de această dată. Tot Camara a mai avut două ocazii mari, însă nu a găsit spațiul porții.

Peview Dinamo București - Unirea Slobozia

După ani de frământări, perioadă în care gruparea alb-roşie a trecut prin cele mai grele momente din istoria clubului, startul noului sezon este unul promiţător pentru bucureşteni, jocul practicat de elevii lui Kopic fiind unul dătător de speranţe pentru fanii dinamovişti, care au fost prezenţi în număr tot mai mare alături de echipă.

6.883 de spectatori / meci este media înregistrată de Dinamo în primele trei jocuri disputate acasă în campionatul curent.

16 goluri a marcat trupa bucureşteană în cele opt jocuri din ediţia actuală, dintre care 12 au fost reuşite din acţiune.

Unirea Slobozia poate fi considerată una dintre surprizele plăcute din stagiunea în curs, gruparea ialomiţeană reuşind trei victorii şi două rezultate de egalitate în opt etape.

Cinci dintre cele opt goluri marcate de Unirea în campionatul actual au fost reuşite în urma unor faze fixe.

Patru goluri şi o pasă decisivă şi-a trecut în cont ucraineanul Dmytro Pospielov, care a prins ,,Echipa etapei" de trei ori.

Partida va fi una specială pentru antrenorul Adrian Mihalcea, care a evoluat la Dinamo ca jucător timp de şapte sezoane (181 jocuri în campionat / 68 goluri), reuşind să câştige două titluri cu gruparea bucureşteană (1999-2000, 2001-2002).

Sepsi OSK - FC Botoșani 3-0

Meciul de la Sf. Gheorghe l-a opus pe antrenorul oaspeților, Liviu Ciobotariu, împotriva fiului, Denis Ciobotariu, care a fost titular în centrul defensivei lui Sepsi.

Sepsi OSK a reușit prima victorie după șase etape de "secetă". Noul antrenor principal al echipei, Valentin Suciu, a debutat cu o victorie clară în fața propriilor suporteri.

Pentru FC Botoșani este a treia înfrângere consecutivă fără să marcheze vreun gol, golaveraj 0-8. Echipa lui Liviu Ciobotariu rămâne pe penultimul loc și poate cădea chiar pe ultima poziție dacă Gloria Buzău reușește să obțină victoria pe teren propriu cu Oțelul Galați.

Preview Sepsi - FC Botoșani

Liviu Ciobotariu revine la Sf. Gheorghe ca și adversar, unde îl va avea ca si adversar pe fiul său, care este fundaș la Sepsi.

Covăsnenii au început excelentul sezonul, cu două victorii şi două remize, după care au urmat patru partide pierdute, rezultate care au dus la despărţirea de antrenorul Bernd Storck. De partea cealaltă, botoşănenii au înregistrat în acest start de campionat două succese şi cinci înfrângeri.

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 19 ori, de şase ori s-a impus gruparea din Sf. Gheorghe, şapte meciuri au fost câştigate de moldoveni, iar alte şase jocuri s-au terminat la egalitate.

Primul duel a avut loc pe 28 iulie 2017, FC Botoşani - Sepsi 5-1, goluri marcate de Andrei Miron, Laurenţiu Buş - dublă, Mihai Roman I, Lorand Fulop, respectiv Patrick Petre.

Doar una dintre cele şase remize s-a terminat fără gol marcat, pe 27 august 2018, cu FC Botoşani în postura de gazdă.

Ultimul succes bifat de moldoveni datează din 24 ianuarie 2022, FC Botoşani - Sepsi OSK 1-0.