Live Blog Superliga: Farul și Hermannstadt oferă un meci spectaculos / Cum arată clasamentul

Live Blog Superliga
Live Blog SuperligaProfimedia/Flashscore
Flashscore vă prezintă principalele evenimente, declarații și imagini din cadrul etapei cu numărul 6 din Superliga României.

”U” Cluj - Sepsi Sf. Gheorghe 3-0

Universitatea Cluj și-a menținut invincibilitatea în startul sezonului din Liga 1. ”Șepcile roșii” au bifat un succes cu 3-0 în fața lui Sepsi și au urcat pe locul al doilea în clasament, cu 12 puncte.

Scorul a fost deschis de Thiam în minutul 38 cu un șut dintr-un unghi aproape imposibil.

Tot Thiam a fost și la originea celui de-al doilea gol, atacantul senegalez centrând perfect în fața porții de unde Blănuță a reluat cu capul, iar mingea a intrat în plasă cu toată opoziția lui Niczuly.

Blănuță a făcut ”dubla” în minutul 70, când a fost din nou servit perfect în centrul careului advers, de această dată de Ovidiu Bic.

Pentru Sepsi este a doua înfrângere consecutivă, covăsnenii rămânând pentru moment pe locul 6, cu opt puncte.

Note jucătoriFlashscore

Rapid Bucureşti rămâne singura echipă din Superliga de fotbal fără victorie, după ce a terminat la egalitate cu Dinamo Bucureşti, 1-1 (0-0), duminică seara, în Giuleşti, în etapa a şasea.

Rapid a deschis scorul prin Claudiu Petrila (53 - penalty), după un henț comis de Kennedy Boateng în careu, la un duel cu Luka Gojkovic. Lovitura de pedeapsă a fost acordată în urma sesizării arbitrajului video.

Kosovarul Astrit Selmani a restabilit egalitatea (79 - penalty), după ce tot el fusese faultat de Cristian Ignat, penalty-ul fiind dictat la semnalizarea VAR.

Rapid a avut o bară în prima repriză, prin Gojkovic (44), iar în repriza secundă Petrila a fost blocat in extremis de portarul Adnan Golubovic (74).

Dinamo a avut ocazii bune prin Selmani (57), blocat de portarul Benjamin Siegrist la 11 metri, şi prin Ahmed Bani (65), al cărui şut din careu a fost apărat de Siegrist.

În min. 58 a avut loc un incident la banca de rezerve a echipei Rapid, în urma căruia fundaşul dinamovist Maxime Sivis s-a ales cu tricoul rupt: Cristian Săpunaru, Filip Blazek (rezerve la Rapid), Bani şi Sivis au primit cartonaşe galbene.

Rapid a anunțat duminică faptul că atacantul kosovar Albion Rrahmani a plecat din țară pentru a face vizita medicală la o altă echipă (Sparta Praga). Rrahmani a jucat 29 de meciuri pentru Rapid, marcând 18 goluri şi oferind 6 pase de gol.

Rapid are cinci egaluri şi un eşec în acest sezon. Detalii aici.

Preview Rapid - Dinamo

Rapid București ocupă în prezent locul 13 în clasament. Au disputat cinci meciuri, cu patru remize și o înfrângere, golaveraj 6:7. Bilanțul lor pe teren propriu arată două remize din două meciuri, golaveraj 4:4. În ultimul lor meci competitiv, au remizat 1:1 cu Gloria Buzău.

Jucătorii cheie pentru Rapid București sunt Albion Rrahmani, Claudiu Petrila, și Jayson Papeau, toți selectați pe baza ratingului mediu din ultimele cinci meciuri din competiție.

Dinamo București ocupă în acest moment locul 4 în clasament. Ei au jucat cinci meciuri, câștigând două, remizând două și pierzând unul, cu un golaveraj de 13:8. Recordul lor în deplasare include două egaluri și o înfrângere din trei meciuri, cu un golaveraj de 5:6.

În ultimul lor meci competitiv, au remizat 2:2 cu Poli Iași. Jucătorii cheie pentru Dinamo București sunt Dennis Politic, care se află pe locurile 4-6 în clasamentul golgheterilor cu trei goluri, Cătălin Cîrjan, care se află pe locurile 10-17 în clasamentul golgheterilor cu două goluri, și Astrit Selmani, care nu a pierdut niciun minut în ultimele cinci meciuri.

În ultimele cinci meciuri dintre Rapid București și Dinamo București în această competiție, Rapid București a câștigat de trei ori, în timp ce două partide s-au încheiat la egalitate. Ultimul meci dintre aceste echipe a avut loc în ianuarie 2024, când Rapid București a câștigat cu 2:1 în fața lui Dinamo București.

Gică Hagi, discurs manifest. Detalii aici.

CITEȘTE AICI - Albion Rrahmani, mesaj emoționant după despărțirea de Rapid: "Voi fi mereu recunoscător!"

VEZI ȘI - OFICIAL! Rapid a confirmat plecarea lui Albion Rrahmani. ”Povestea se apropie de final"

Etapa 6
Etapa 6Flashscore

FCSB - Poli Iași, 0-1

Elias Charalambous, după FCSB - Poli Iași 0-1: "Am controlat jocul chiar și în inferioritate numerică". Detalii aici.

FCSB pierde cu Poli Iași, iar echipa lui Charalambous are doar cinci puncte după cinci etape! Darius Olaru a fost eliminat în prima repriză, dar roș-albaștrii au avut atitudine în repriza secundă și au încercat să egaleze, dar în zadar. Citește cronica aici!

FCSB - Poli Iași
FCSB - Poli IașiFlashscore

FC Botoșani - UTA, 1-0

În etapa cu numărul șase din Superligă, FC Botoșani a reușit să obțină victoria în partida cu UTA Arad.

Meciul a fost unu spectaculos, cu ocazii de ambele părți. Așadar, conform statisticilor, scorul nu reflectă realitatea din teren. S-ar fi putut înscrie mult mai multe goluri, dar Sadiku a adus victoria pentru botoșăneni.

De altfel, UTA a avut șansa să egaleze chiar în ultimele faze ale meciului, dar șutul a trecut puțin pe lângă poartă.

Statistici meci

Statistici meciFlashscore

Echipele de start FC Botoșani - UTA Arad
Echipele de start FC Botoșani - UTA AradFlashscore

VEZI ȘI - Contre între Neil Lennon și Marius Șumudică. "Nu, nu cred că avem pe cineva de genul în Europa"

FC Botoșani se află în acest moment pe locul 16 în clasament. Au disputat patru meciuri, cu o victorie și trei înfrângeri, golaveraj 4:6. Acasă, au jucat un meci și l-au pierdut cu scorul de 2:3.

În ultimul lor meci competitiv, au înfruntat FC Hermannstadt și au pierdut cu 1:2. Jucătorii cheie pentru FC Botoșani sunt Adrian Chica-Rosa, Ștefan Bodisteanu, și Rijad Sadiku. Adrian Chica-Rosa și Ștefan Bodisteanu sunt selectați pe baza ratingului mediu din ultimele cinci meciuri din competiție.

FC UTA Arad este poziționată pe locul 7 în clasament. Au disputat cinci meciuri, obținând o victorie, trei egaluri și o înfrângere, golaveraj 5:6. În deplasare, au jucat două meciuri, câștigând unul și pierzând unul, golaveraj 3:4.

Ultimul lor meci competitiv s-a încheiat la egalitate, 1:1, cu Oțelul Galați. Printre jucătorii cheie ai FC UTA Arad se numără Andrej Fabry, George Cimpanu, și Alexandru Benga. Andrej Fabry se află pe locurile 6-10 în clasamentul pasatorilor, cu două pase decisive. George Câmpanu este selecționat pe baza ratingului mediu din ultimele cinci meciuri din campionat. Alexandru Benga nu a ratat niciun minut în ultimele cinci meciuri.

În ultimele cinci meciuri dintre FC Botoșani și FC UTA Arad din această competiție, FC Botoșani a câștigat un meci, FC UTA Arad a câștigat două meciuri, iar două meciuri s-au încheiat la egalitate. Ultimul meci dintre aceste echipe a avut loc în aprilie 2024, când FC UTA Arad s-a impus cu 1:0.

Vineri, 16 august

Universitatea Craiova - Gloria Buzău 5-1

Universitatea Craiova a obținut cea mai categorică victorie din acest sezon și se menține neînvinsă după șase etape. Oltenii se distanțează provizoriu pe prima poziție a clasamentului și își depun candidatura la titlul de campioană. Detalii aici.

Oltenii au un moral bun înaintea disputei cu Gloria, asta deoarece sunt neînvinşi după cinci runde şi încep etapa din postura de lideri. De partea cealaltă, deşi sunt nou-promovaţi în competiţia elită a României, buzoienii au lăsat o impresie pozitivă în acest start de campionat din care au scos cinci puncte (2-1 cu Poli Iaşi, 0-0 cu Petrolul, 1-1 cu Rapid).

Unirea Slobozia - Petrolul Ploiești 1-2

Petrolul Ploiești își continuă serie de meciuri fără înfrângere. Ploieștenii au ajuns la patru meciuri consecutive fără eșec, V2, E2. În urma acestui rezultate, Petrolul a urcat provizoriu până pe locul patru în clasament.

De cealaltă parte, Unirea Slobozia pierde o partidă în care a marcat prima, ajungând la trei înfrângeri în șase etape. Mai îngrijorător este însă faptul că aceste înfrângeri sunt consecutive (0-1 cu UTA, 3-0 la CFR și acum 1-2 cu Petrolul).

Adrian Mihalcea trebuie să-și resusciteze jucătorii pentru a ieși din pasa proastă pe care echipa o traversează.

Francezul Jordan Gele a văzut direct cartonașul roșu (min. 50) și a lăsat-o pe Unirea Slobozia în inferioritate numerică.

Cele două echipe se vor confrunta pentru prima oară în prima ligă de fotbal. De asemenea, un duel în premieră va fi şi la nivelul băncilor tehnice, cel dintre Adrian Mihalcea şi Mehmet Topal.

Ialomiţenii au început excelent prima lor experienţă în SuperLigă, cu o victorie pe terenul Farul, după care au urmat două remize, 2-2 cu FCSB (acasă) şi 1-1 cu FC Hermannstadt, la Sibiu, în ambele partide reuşind să revină pe tabelă după ce adversarii au deschis scorul. Din păcate pentru elevii lui Adrian Mihalcea, ultimele două jocuri au însemnat înfrângeri la zero (0-1 cu UTA Arad, 0-3 cu CFR Cluj), lipsa de experienţă a multora din lotul Unirii fiind decisivă în momentele cheie.

De partea cealaltă, prahovenii arată şi în acest sezon că sunt printre cele mai bune echipe din punct de vedere defensiv, dovadă fiind şi faptul că sunt singurii fără gol încasat în patru dintre cele cinci partide disputate în ediţia curentă.

Vezi și - Adrian Mutu, despre schimbarea care trebuie să se producă în fotbalul românesc: "E în interesul nostru"